MorTilki.Com

Adet Döneminde Yenmesi ve Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Adet Döneminde Yenmesi ve Yenmemesi Gereken Yiyecekler

Kadınların beslenme ihtiyaçları, adet döngüsü boyunca değişiklik gösterir ve bu dönemde bazı hormonal dalgalanmalar yaşanır. Ayrıca, regl kanaması nedeniyle vücut gereksinim duyduğu bazı mineral ve vitaminleri kaybeder. Bu kayıpları yerine koymak için adet dönemindeki beslenme önemlidir.

İster adına adet densin, isterse regl veya menstrüasyon ne olarak adlandırırsanız adlandırın bu dönemin sancısı ve yaşanan hormonal değişimler çoğu kadında ortaktır. Adet dönemini minimum sancıyla atlatmak ve kanama yoluyla kaybedilen mineral ve vitaminleri yeniden vücuda kazandırmak için beslenme konusu önem teşkil eder. Bazı yiyecekler kramp, şişkinlik, baş ağrısı, mide bulantısı ve yorgun hissetme gibi durumlarla mücadele edebilir.

MorTilki.Com ekibi olarak, adet döneminde yenmesi ve yenmemesi gereken yiyecekleri içeren bir liste hazırladık. Eğer siz de hazırsanız, öncelikle regl periyodunda yemeniz gereken faydalı besinlerle başlayalım…

Adet Döneminde Yenmesi Gerekenler

Brokoli

Adet dönemi boyunca en çok kaybedilen mineral, hiç şüphesiz demirdir. Regl döneminde vücutta eksilen demir seviyelerini brokoli yiyerek yeniden yükseltmek mümkündür. Ayrıca brokoli şişkinliği azaltmaya, sindirimi düzeltmeye ve adet krampları yaşıyorsanız kasları gevşetmeye yardımcı olacak lif, magnezyum ve potasyum açısından zengindir. Her açıdan, bu dönemde bolca brokoli tüketmek akıllıca bir fikirdir.

Muz

Muzlar lif zenginidir ve oldukça lezzetlidir. Bu güzelim meyveyi adet döneminde tüketmek akıllıca bir seçim olacaktır. Nitekim, regl kanamasıyla birlikte kaybedilen vitamin ve mineralleri yeniden vücuda depolamak için gerekli olan çoğu bileşen muzda mevcuttur. Ayrıca potasyum, magnezyum ve lifle dolu olan muzlar, düzensiz bağırsak hareketlerini dengeler, ishali ve açlığı bastırmanıza yardımcı olur.

Bitter Çikolata

Daha fazla çikolata yemek için bahane arıyorsanız alın size harika bir fırsat. Yalnız yediğiniz çikolatanın bitter olması şartıyla! Bitter çikolata demir, magnezyum, antioksidanlar ve flavanoller gibi birçok sağlıklı mineral içerir. Dahası, kan akışına fayda sağlayabilir ve kan damarlarını gevşetebilir. Son olarak, çikolatanın ruh halinizi iyileştirici büyülü etkisinden hiç bahsetmeyeceğim bile!

Somon Balığı

Omega 3 yağ asitleri ve B2 vitamini içeren somon balığı, trombositlerin topaklanmasıyla birlikte yaşanan baş ağrısını önler. Ayrıca protein zengini olan bu balıkları, iltihabı azaltmak, krampları hafifletmek ve adet döngüsünü düzenlemek için menstrüasyon dönemi boyunca tüketmek gerekir.

Zencefil Çayı

Adet döneminizde karın ağrıları yaşıyor ve bu dönemi sancılı geçirmekten şikayet ediyorsanız o halde zencefil çayı tam da size göre demektir. Zencefil iltihaba karşı harika işler başarır ayrıca adet ağrısını azaltmanıza da yardımcı olur. Bu dönemdeki karın ağrılarınızı geçirmek için doğal bir ilaç arıyorsanız biraz taze zencefil çayı yudumlayın.

Portakal ve Limon

Adet döneminde vitamin alımını artırmak ve şeker arzusunu bastırmak için daha fazla meyve yemenizde fayda var. Özellikle narenciye bu konuda imdadınıza yetişecektir.  Vitaminlerin yanı sıra, vücudunuzu nemlendirecek ve sindiriminizi düzende tutacak çok fazla lif ve su içerirler. Ayrıca, turunçgiller menstrüasyonla ilgili bulantı ve diğer hoş olmayan durumları hafifletmek için işe yarar doğal yiyeceklerdir.

Adet Döneminde Yenmemesi Gerekenler

Süt

Regl döneminde sürekli kramplar ve karın ağrıları yaşıyorsanız süt ürünlerinden kaçınmanız faydanıza olacaktır. Nitekim süt sindirimi zor olan laktoz içerir. Ek olarak, laktoz şişkinlik, mide ağrısı ve bulantıya neden olabilir. Bunlar zaten adet kanamanız nedeniyle yaşayabileceğiniz durumlar. Bu sebeple, semptomları daha da arttırıcı besinleri bu dönemde almaya gerek yok.

Şeker ve Abur Cubur Atıştırmalıklar

Ruh halinizi iyileştirmek ve daha mutlu hissetmek için abur cuburları yemek isteyebilirsiniz. Ancak bu sağlıksız gıdaların içerdiği yüksek orandaki rafine şeker şişkinlik, gaz ve iltihaplanmaya neden olabilir. Vücudunuz adet döneminde zaten kan ve diğer mineralleri kaybettiği için yeterince sorun yaşıyor. Birde bu tür gıdalarla durumu daha da zorlaştırmaya gerek yok. Adet döneminde bu tür tatlıları yemek için arzunuzu bastıramıyorsanız, tatlı meyveleri ya da bitter çikolatayı tercih edin.

Kafein

Son yıllarda yapılan çalışmalar, adet dönemindeki kafein tüketiminin bu dönemi uzatabileceğini göstermektedir. Ayrıca, kafein adet öncesi sendromu yükseltir. Bu sebeple, adetinizin başlamasından birkaç gün önce, adet döneminde ve birkaç gün sonrasında kahve içmekten kaçınmanız akıllıca olacaktır.

Fazla Baharatlı Yiyecekler

Baharatlı yiyecekler yemek, midenizde fazladan sıkıntıya neden olabilir. Bununla birlikte, akıllıca seçerseniz bazı baharatlar aslında adet döneminizde vücudunuz için faydalı olabilir. Örneğin, taze biber antienflamatuar etkileri ile bilinir ve safran, sindirim sistemine hayli faydalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ