MorTilki.Com

Akrilik Protez Tırnak Nedir ve Nasıl Yapılır?

Akrilik Protez Tırnak Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güzellik endüstrisinin son trendi olan akrilik tırnakları sanırım duymuşsunuzdur. Protez veya akrilik tırnak olarak adlandırılan bu yeni moda, güzellik dünyasında cazibenin tanımı haline geldi. Özellikle tırnak yeme alışkanlığı olanların, tırnak şeklini beğenmeyenlerin veya daha uzun tırnak isteyen kadınların imdadına yetişen bu protezler oldukça uzun ömürlü ve çekici bir görünüme sahip.

Akrilik tırnaklar son günlerde trend bir güzellik unsuru olsa da aslında tarihi oldukça eski. Şaşıracaksınız belki ama bugün bildiğimiz akrilik protez tırnaklar ilk olarak 1934 yılında Maxwell Lappe isimli bir diş hekimi tarafından geliştirildi. Tırnaklarını yiyen kadınların bu kötü alışkanlıklarından kurtulmaları için yapay tırnakları icat etti. 30’lu yılları izleyen on yıllarda akrilik tırnakların bu kadar büyük bir moda ifadesi haline geleceğini kim tahmin edebilirdi ki?

Akrilik Tırnak Nedir?

Akrilik protez tırnaklar, sıvı ve toz olan iki ayrı maddenin birleşiminden imal edilir. Bu iki maddenin içindeki monomer moleküller, polimerleri oluşturarak tırnak şekli verilebilen yumuşak bir maddeye dönüşür. Tırnak güzellik uzmanı, bu yumuşak maddeyi tırnaklara uyguladığında malzeme sertleşir ve çok daha güçlü hale gelir. Ardından istenildiği gibi boyanıp parlatılarak müşterinin beğenisine sunulur.

Bu arada şunu da belirtmek istiyorum; akrilik tırnaklar protez olarak adlandırılsa da kozmetikçilerde satılan takma tırnaklarla alakası yoktur. Takma tırnaklar genellikle günlük kullanım için uygundur ancak akrilik protez trnaklar haftalarca hatta aylarca tırnakta kalabilir. Kimyagerlerin akrilik tırnakların daha doğal görünmesini sağlamak için çok daha iyi teknikler geliştirdikleri düşünüldüğünde, bu güzellik trendinin tırnaklar üzerinde daha uzun süre kalma gücüne sahip olması da hiç şaşırtıcı değil.

Akrilik Tırnaklarda Jel Oje Kullanılır mı?

Jel ojeler kalıcı olmasıyla bilinen oje çeşitleridir. Sürülmelerinin ardından UV ışını yayan ampullerin veya LED ampullerin yardımıyla kurutularak sertleştirilen bu ojeleri, tercihe göre akrilik protez tırnakların üzerine de uygulanabilir. Kısacası, akrilik tırnakların üzerine istediğiniz ojeyi sürmekte özgürsünüz.

Akrilik Tırnak Ne Kadar Kalır?

Akrilik tırnaklar uzun süre kalıcı olan protez tırnaklardır. Bu konuda kimse net bir zaman aralığı veremez ancak, akrilik tırnağın kalıcılık süresi, normal tırnağınızın uzamasıyla orantılıdır diyebiliriz. Normal tırnağınız uzadıkça dip kısmında boşluklar oluşacaktır. Bu boşlukların doldurulması için 2 ila 3 haftada bir güzellik salonunu yeniden gitmeniz gerekir.

Akrilik Tırnaklar Doğal Tırnaklara Zarar Verir mi?

Gerçek şu ki, sıradan ojeler ve diğer makyaj ürünleri dahil tüm kozmetik ürünler esasen zararlıdır. Ancak, güzellik söz konusu olduğunda çoğumuz bu gerçeği gözardı edebiliyoruz. Akrilik tırnakların doğal tırnaklara zararları konusuna gelince, diğer takma tırnaklar ne kadar zarar veriyorsa akrilik tırnaklarda o kadar zararlıdır diyebilirim. Buradaki önemli husus, uygulamayı yapan uzmanın iyi bir işçilik çıkarması, kullanımı esnasında temizliğine dikkat edilmesi, mümkün olduğunca sudan kaçınılarak kuru tutulması ve son olarak çıkarılırken dikkatli olunmasıdır.

Akrilik Tırnaklar Nasıl Çıkarılır?

Akrilik tırnakları çıkartmak için, yaptırdığınız güzellik salonuna yeniden gitmenizi tavsiye ediyorum. Nitekim, bu protezlerin tırnaktan sökülmesi esnasında kendi tırnaklarınıza zarar verme ihtimaliniz var. Ancak yine de merak edenler ve güzellik salonuna gidemeyenler için kısa bir bilgilendirme yapalım.

Eğer daha önce jel oje kullanmışsanız ve bu ojeyi tırnağınızdan nasıl çıkaracağınızı biliyorsanız, fazladan birşey öğrenmenize gerek yok çünkü ikisinin çıkarma işlemi de aynı. Bu işlem için :

  • İlk etapta bir elinizdekileri çıkarıp sonra diğer elinize geçin. Her tırnağınız için küçük pamuk parçaları hazırlayın. Tek el tırnakları için 5 adet.
  • Hazırladığınız bu küçük pamukları asetonla ıslatın. Pamuklar iyiden iyiye bolca ıslatılmalı, asetonu emmeli.
  • Asetonla ıslattığınız pamukları tırnağınızın üzerine koyun ve her bir parmağınızı pamuğun üzerinden tek tek alüminyum folyo ile sarın.
  • 10 Dakika bu şekilde bekleyin ve tırnak törpüsü ile ojeleri nazikçe ve dikkatlice kazıyın. Bu işlem sırasında aman dikkat, tırnağınıza zarar vermeyin.
  • Aseton, deri ve tırnaklarda kurumaya neden olacağından kazıma işlemi sonrası nemlendirici el kreminizi kullanın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ