MorTilki.Com

Zencefilin Saça Faydası Var mı? Zencefil Saç Uzatır mı Döker mi?

Zencefilin Saça Faydası Var mı? Zencefil Saç Uzatır mı Döker mi?

İlk kez 13. yüzyılda kullanıldığı tahmin edilen zencefil, genellikle baharat olarak mutfaklarda yer alan Asya kökenli bir bitkidir. Ayrıca yüzyıllardır tıbbi amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Diğer yandan, bu aromatik bitkininin maskeleri yapılmak suretiyle saç uzattığı, kepek sorununu çözdüğü, saç çıkardığı ve hatta kelliğin çözümü olduğu iddia ediliyor. Peki ama bu söylemler gerçeği yansıtıyor mu? Bilimsel araştırmaların ışığında zencefilin saça faydası olup olmadığını araştırdık…

Kendine özgü aromatik bir lezzeti olan zencefil, Asya mutfaklarında en çok kullanılan baharatlar arasındadır. Adrak wali chai çayı ve zencefil infüzyon çayı Hindistan’daki evlerin en popüler içeceklerindendir. Bu yerel çaylar soğuk algınlığı, öksürük ve baş ağrısı için harika etkilere sahiptir.

13. ve 14. yüzyıllarda Asya ile Avrupa arasında yaygın olarak zencefil ve karabiber ticareti yapılıyordu. O yıllarda bu baharatlar son derece pahalı ürünlerdi (1 kilo zencefil 1 koyun ile eşdeğerdi) ve sıradan insanların kullanması pek mümkün değildi. İyi haber şu ki, artık 1 kilo zencefil satın almak için 1 koyun değerinde ücret ödememize gerek yok 🙂

Zencefilin tarihi hakkında kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra bu nadide baharatın saça olan faydaları konusuna geçelim. Zencefil saç maskesi tariflerinin gırla olduğu sanal ortamda, zencefilin saça faydaları hakkında onlarca farklı yazı okumuş olabilirsiniz. Bu yazıların bir çoğunda zencefilin saçları uzattığı, saç dökülmesini durdurduğu, kepeği önlediği ve hatta kelliğe çare olduğu iddia ediliyor. Fakat gerçek şu ki, bu yazıların hiçbiri bilimsel çalışmalara dayanmıyor.

Zencefil Saç Uzatır mı?

Zencefil, kafa derisi için anti-enflamatuar faydalara sahip olsa da, bazı klinik çalışmalar zencefildeki bileşiklerin saç büyümesini azaltabileceğini göstermiştir. Zencefilin içeriğinde bulunan gingerol isimli madde saçların sağlıklı uzamasını engelleyen özelliklere sahiptir. (Güvenilir Kaynak) Bu da demek oluyor ki, zencefil saç uzamasını sağlamadığı gibi saçların uzamasını geciktirici etkisi vardır.

Zencefil, saç sağlığı için uygun bir alternatif tedavi olarak kabul edilmez. Doğu Asya alternatif tıbbında zencefil, saç derisi iltihabını gidermek konusuna yoğunlaşılmıştır. Zencefil ile saç derisinin temizlenerek saç oluşumunun desteklendiği düşünülmektedir. Bununla birlikte, bunlar yalnızca varsayımdan ibarettir ve bilimsel dayanağı yoktur.

Zencefil Saç Dökülmesini Durdurur mu?

Zencefilin saç dökülmesini durdurduğuna ya da yavaşlattığına dair hiçbir bilimsel çalışma yoktur. Saç dökülmesi etkin olarak bir kez başladığında esasen yapılabilecek çok az şey vardır. Zencefil saç maskeleri görünüm olarak saçlarda iyileşme sağlayabilir ancak dökülmeyi durdurmaz. Bununla birlikte halihazırda çıkmakta olan saçların uzamasını yavaşlatır. Saç dökülmesi konusunda altta yatan sebebi araştırmak ve bu doğrultuda uygun tedaviyi almak gerekir.

Zencefil Saç Çıkarır mı?

Zencefil, serbest radikallerle savaşmakta etkili olan antioksidan gingerol içerir. Gingerol adlı bu maddenin saç köklerine zarar verdiği, saç dökülmesine neden olduğu ve saçların sağlıklı uzama sürecini yavaşlattığı klinik olarak kanıtlanmıştır. Bu doğrultuda, zencefil saç maskelerini kullanma konusunda halen kararlıysanız, saç diplerinize uygulamamanız gerektiğini unutmayın.

Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, zeytin yağı veya susam yağı gibi doğal yağlar ve zencefil karışımından hazırlanan saç maskeleri saçı yumuşatabilir ve daha parlak ipeksi bir hale getirebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, zencefil saç maskelerinin saç diplerine uygulanmaması gerektiğidir.

Sonuç :

Yüzyıllardır alternatif tıpta başarıyla yerini koruyan zencefil çeşitli hastalıklara karşı doğal ev ilacı olarak kullanılmaktadır. Soğuk algınlığından kolestrolü düşürmeye kadar birçok faydaları vardır. Ancak, söz konusu saç olduğunda zencefilin fazlaca yararı olduğu söylenemez. Nitekim, zencefilin içerdiği gingerol maddesinin saç dostu olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Başta kepek olmak üzere çeşitli kafa derisi sorunlarında zencefilin enflamatuar özelliklerinden faydalanmak için kullanılabilir ancak bu kullanım esnasında zencefilin saça olan olumsuz etkilerini de göze almak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ