MorTilki.Com

Hangi Renk Ruj Kullanmalıyım? Ten Rengine Göre Ruj Seçimi

Hangi Renk Ruj Kullanmalıyım? Ten Rengine Göre Ruj Seçimi

Yapılan bir araştırmaya göre her kadın yaşamı boyunca ortalama 6 gram ruj yutuyor ve dünya genelinde kadınların % 38’i ruj sürmeden sokağa bile çıkmıyor. Buna rağmen çoğu kadın hangi renk ruj kullanması gerektiğini tam olarak bilmiyor. Bu bilgi eksikliğini giderecek, ten rengine göre ruj seçimini içeren rehber niteliğinde bir makale hazırladık.

Bazı kadınlara kırmızı ruj çok yakışırken bazılarında oldukça kaba ve itici bir görünüm oluşturabiliyor. Peki ama bu farklılığın sebebi ne? Aslında bunun sebebi oldukça basit; saç, gözler ve cilt rengi arasındaki renk kontrastı. Size en uygun olan ruju seçmek için birkaç kurala dikkat etmeniz gerekiyor. Hangi renk ruj kullanmalıyım? Sorusuna cevap olabilecek işte o kurallar…

Kural basit : cilt-göz-saç karışımınız güçlü kontrastlara sahipse, size güçlü bir ruj rengi kullanma imkanı verir. Peki ama güçlü kontrast ile kastedilen şey nedir? İşte bazı örnekler…

Kendall Jenner koyu siyah saçlı ve çok beyaz bir cilde sahip. Bu güçlü kontrast, yoğun renklere sahip bir ruj kullanabilmesini mümkün kılıyor.

Cilt-göz-saç rengine göre güçlü kontrastlara sahip bir başka örnek ise Eva Green‘dir. Koyu renk saçlar ve renkli gözlerin kontrastı canlı kırmızı gibi iddialı bir ruj rengini kullanabilmesine olanak sağlıyor.

Güçlü kontrasta sahip olmak için yalnızca siyah saçlara sahip olmak gerekmez. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi Gwen Stefani bunun en bariz örneği. Platin sarı saçlar ve siyah gözler güçlü bir kontrast oluşturuyor.

Eğer yukarıda örneklerle açıkladığımız gibi güçlü kontrasta sahip bir yüzünüz varsa kırmızı ve türevi iddialı canlı renkteki rujlar kesinlikle size yakışacaktır ancak yine de en iyi kış aylarında uyum sağlar. Çünkü kış aylarında cildiniz daha beyazdır, yazın ise bronzlaşan teniniz daha homojen hale gelir ve kontrastı düşürür.

Peki, daha düşük kontrasta sahip kadınlar ruj rengini nasıl seçmeli?

Ten, gözler ve saçlar aynı kromatik değerde olduğunda daha yumuşak renklerin tercih edilmesi gerekir. Bununla ne demek istediğimizi örneklerle açıklayalım…

Düşük kontrastlı profillere en iyi örneklerden biri Eva Mendes‘dir. Ten rengi, göz rengi ve saç rengi birbirine zıtlık oluşturmadan daha koyu tonlarda ve homojen görünüyor. Böyle bir renk kontrastınız varsa, iddialı ve göze batan canlı renk rujlar yerine nude renkleri tercih etmeniz gerekir.

Aynı şey saçlar, cilt ve gözler arasında renk zıtlığı bulunmadığı zaman sarışınlar için de geçerlidir. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi Diana Kruger bunun en tipik örneği.

Konuyu kısaca özetlememiz gerekirse, ilk grupta bahsettiğimiz gibi güçlü kontrastlara sahip açık tenli bir yüz profiliniz varsa kırmızı dahil keskin ve parlak tüm renkleri kullanabilirsiniz. İkinci grupta bahsettiğimiz gibi daha koyu ten ve düşük kontrasta sahip bir yüz profiliniz var ise nude renkleri tercih etmeniz yerinde olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ