MorTilki.Com

Karbonat Kepeğe İyi Gelir mi? Karbonatın Saça Faydaları ve Zararları

Karbonat Kepeğe İyi Gelir mi? Karbonatın Saça Faydaları ve Zararları

Şampuan endüstrisi son yıllarda sülfat ve paraben içermeyen birçok ürünü imal etmeye başladı ancak yine de piyasadaki birçok şampuan, saçlar ve cilt için zararlı kimyasalları içeriyor. Bu da insanların doğal ürünlere yönelmesinde etkili oluyor. Bunun en bariz örneği, son zamanlarda başlatılan ”no poo” ismindeki karbonatla saçları yıkama akımı. Peki ama karbonat iddia edildiği gibi gerçekten kepeği geçiriyor mu? Saça faydaları ve zararları nelerdir? Bilimsel araştırmaların ışığında inceledik…

Özellikle kozmetik ve temizlik ürünlerinde kullanılan kimyasalların zararlarının ortaya çıkmasıyla birlikte, çoğu insan doğal çözümler aramaya başladı. Bu doğal ev çözümlerinin ilk başında da karbonat bulunuyor. Karbonatı mutfaklarda ve ağartma işlemlerinde uzun yıllardır kullanıyoruz. Diğer yandan, son çıkan ”noo poo” isimli akımla birlikte saçlarını karbonatla yıkayanların sayısı da her geçen gün fazlalaşıyor. Eğer siz de güzel kokulu şampuanlarınızı küvete boşaltıp, karbonatla saçlarınızı yıkamaya karar verdiyseniz yazımızın devamına göz atmanızda fayda var.

Karbonat Nedir?

Karbonat (veya sodyum bikarbonat) eski zamanlardan beri kullanılan doğal bir ev çözümüdür. Pek çok farklı içerik ve kimyasal içeren şampuanın aksine, karbonat yalnızca bir bileşik içerir : NaHC03. Bu bileşik, sodyum ve bikarbonat iyonlarından oluşan bir tuzdur.

Karbonat Saça Zararlı mı?

Karbonat saç deriniz ve saçınız için iyi bir temizleyicidir. Kir ve artıkları saç derisinden temizleyerek temiz tutar. Ancak saç derinizin normal pH’ı 4 ila 5 arasındadır. (Saç derisinin pH değeri 5.5, saç kılının pH değeri 3.67’dir.) Karbonatın pH değeri ise 9’dur. Bu bağlamda, saç ve karbonatın pH değerleri arasındaki bu büyük fark, karbonatın saça zararı konusunu gündeme getirir.

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz üzere saç ve saç derisi için ideal olan pH değeri 2 ila 8 arasıdır. pH değeri 9 olan karbonat ise güvenli değerler dışındadır. Bu da demek oluyor ki, saçlara uzun vadede tehdit oluşturabilir. Dahası, karbonatın saçları yumuşattığına, saç çıkardığına ya da parlaklık kazandırdığına dair hiçbir kanıt yoktur.

pH seviyesi yüksek olan ürünler doğal olup olmadığına bakılmaksızın aşağıdaki sorunlara neden olabilir : (Güvenilir Kaynak)

  • Saçlarda kırılma, cansızlaştırma
  • Tırnak hasarı
  • Saçlarda kıvrım
  • Ciltte tahriş
  • Kafa derisinde kızarıklık, kaşıntı, nadiren iltihaplanma
  • Uzun süreli kullanımda kepeklenme

Karbonat Kepeğe İyi Gelir mi?

Tüm bunlarla birlikte, karbonat ile saçları yıkamak başlangıçta fayda sağlayabilir (özellikle yağlı saçlarda). Yüksek pH’a sahip olan karbonat, saç derisinin kepeklenmesini gidermek için başlangıçta etkili olabilir, ancak uzun süreli kullanımı saçınızı doğal yağlarından sıyırıp saç derisini tahriş eder ve eskisine nazaran daha çok kepeklenme sorunuyla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu yüzden uzun süreli kullanımı önerilmez.

Karbonatla Saçlar Nasıl Yıkanır?

Tüm bunlara rağmen saçlarınızı karbonatla yıkamaya karar vermişseniz, 2 çay kaşığı karbonatı 1 litre su ile karıştırın ve bu su ile kafa derinize masaj yaparak saçlarınızı yıkayın. 2 Dakika bu şekilde bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Ardından saçlarınızı normal pH seviyesine getirmeniz gerekir. Aksi halde saçlarınız, kurur, yıpranır ve yukarıda saydığımız sorunlar ortaya çıkabilir. Saçınızı olması gereken pH seviyesine yeniden döndürmek için elma sirkesi kullanın. Elma sirkesinin pH seviyesi 2.8 – 3’tür. Bu değer kafa derinizin doğal pH seviyesinden daha düşüktür ve karbonatla yükselen pH değerini düşürerek dengelemenizi sağlar.

Sonuç :

Karbonatla saçları yıkamak, uzun vadede faydalarından daha çok risk taşır. Bazı insanlar bu doğal yöntemin işe yaradığını söylerken, eşit sayıda insan karbonatın saçlarına zarar verdiğini söylüyor. Genel olarak, karbonat şampuanın yerine geçmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ