MorTilki.Com

Cildin Çabuk Yıpranmaması ve Yüzün Daha Genç Görünmesi İçin Neler Yapılabilir?

Cildin Çabuk Yıpranmaması ve Yüzün Daha Genç Görünmesi İçin Neler Yapılabilir?

Doğru bilinen bazı yanlış alışkanlar ve dikkat edilmeyen ufak detaylar, cildin genç yaşlarda deforme olarak kötü görünmesine yol açabiliyor. Bu alışkanlıkların başında yanlış beslenme, doğru yapılmayan makyaj temizliği ve güneşin zararlı ışınları bulunmaktadır. Yüzün her daim genç görünmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. İş işten geçmeden önce bazı önlemler alarak, cildinizin daha genç görünmesini sağlayabilirsiniz.

Beslenirken Cilt Dostu Gıdalara Öncelik Verin

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak, sadece cilt için faydalı olmakla kalmayarak genel sağlığı da doğrudan etkilemektedir. Bazı sebze, meyve ve deniz ürünlerinde bulunan vitamin minerallerin cilt için faydalı olduğu, yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Eğer yağlı bir cilde sahip ve sivilce sorunu ile sık karşılaşıyorsanız, çinko deposu olan deniz ürünlerinin tüketimine ağırlık verebilirsiniz.

Cilt sağlığı ve yapısının yıllara meydan okuması için, A ve C vitamini açısından zengin meyve ve sebzelerin öğünlerden eksik edilmemesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca yüksek oranda şeker ve yağ içeren besinlerin tüketiminin sınırlandırılması, cildin genç görünmesi için hayati öneme sahiptir.

Yüz Temizliğinde Aşırıya Kaçılmamalıdır

Yüz temizliği cilt sağlığı için tabi ki önemlidir ancak aşırıya kaçılmamalı, ciltte tahrişe neden olabilecek ürünlerin kullanımından kaçınmalıdır. Yüzün sürekli olarak bu maddelerle temizlenmesi, cildin nem ve yağ dengesini bozabilir. Alışkanlık haline getirilen bu temizlik takıntısının, cildin genç yaşta yıpranarak yaşlı görünmesine yol açabileceği unutulmamalıdır.

Cilt sağlığını korumak için yüzün günde iki defa yıkanması yeterlidir. Ayrıca yüz yıkanırken kullanılan temizleyiciler de önemlidir. Bu tür ürünleri kullanmadan önce, ilk tercihiniz cilt dostu ve doğal ürünlerden yana olmalıdır.

Mimiklerinize Sınır Getirin

Yanlış duymadınız! Sürekli mimik kullanmak, özellikle göz çevresinde ortaya çıkan ve kaz ayağı adı verilen kırışıklıkların oluşmasına neden olmaktadır. Mimik nedeniyle ortaya çıkan bu kırışıklıklar, cildin genç yaşta yaşlı görünmesine yol açmaktadır. Bu nedenle insanlarla iletişim halindeyken daha az mimik kullanmalı, duyguların yüz ifadeleri yerine sözlerle anlatılmasına özen gösterilmelidir.

Cilt Bakımı İhmal Edilmemeli ve Nem İhtiyacı Karşılanmalıdır

Ciltte kırışıklık oluşmaması ve elastikiyetini kaybetmemesi için, nem ihtiyacının düzenli olarak karşılanması gerekmektedir. Nemlendirici krem tercihi sırasında cilt tipine göre ürünler seçilmelidir. Tercihiniz kırışıklık karşıtı içerikli kremlerden yana olmalıdır. Ayrıca yeni bir krem kullanmaya başlamadan önce, ürünün kullanıcı yorumlarını dikkate almanızda da fayda var.

Güneşe Çıkarken Gerekli Önlemler Alınmalıdır

Herhangi bir önlem almadan cildin zararlı güneş ışınlarına maruz bırakılması, ciltte bulunan kolajen yapısının hasar görmesine yol açmaktadır. Bu ışınlar cildin sıklaşmasını sağlayan yapıya zarar verir ve yaşlanma belirtileri daha erken ortaya çıkmaya başlar. 

Özellikle hassas cilt yapısına sahip olanları daha fazla etkileyen bu zararlar göz ardı edilmemeli, koruma faktörü yüksek güneş kremleri tercih edilmelidir. Güneşin dik vurduğu öğlen saatlerinde dışarıya çıkmak zorunda olanlar, mutlaka şapka veya şemsiye kullanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ