MorTilki.Com

Göz Çevresindeki Kırışıklıklar Neden Oluşur ve Nasıl Önlenir?

Göz Çevresindeki Kırışıklıklar Neden Oluşur ve Nasıl Önlenir?

Zamanla gözün etrafında meydana gelen çizgi şeklindeki kırışıklıklar, genellikle 40 ve üzeri yaşlarda oluşmaya başlar. Ancak henüz genç yaştaki bazı kişilerde de aynı sorunla karşılaşılabiliyor. Cildin elastikiyetini henüz kaybetmediği taze cilt tiplerinde meydana gelebilen göz kırışıklıklarının çeşitli nedenleri bulunuyor.

İnsanları gülümsemekten soğutan göz çevresi kırışıklıkları, cildin sahip olduğu elastik yapının zamanla görevini yitirmesi sonucu oluşmaktadır. Herkesin yaşlılık belirtisi olarak tanımladığı, halk dilinde “kaz ayağı kırışıklık” olarak da tabir edilen bu cilt sorunu, erkenden gerekli önlemler alınarak engellenebilmekte.

Göz Çevresindeki Kırışıklıkların Oluşma Nedenleri

Günümüzde özellikle kadınların şikayetçi olduğu bu cilt sorununun, ilerleyen yaş faktöründen ayrı nedenleri de bulunuyor. Yüz çevresinde en fazla hareket eden bölge göz çevresidir. Göz kırpma, gülümseme, üzüntü ve şaşkınlık gibi hallerde hareket eden göz çevresi, kırışıklık oluşmaya en müsait olan bölgedir.

Yüz bölgesindeki diğer bölgelerden daha ince bir yapısı bulunan göz çevresindeki deri, aşırı hareketli olmasından dolayı daha çabuk kırışmaya meyillidir. Ayrıca bazı faktörler, bu kırışıklıkların genç yaşta ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

  • Gözlerin korumasız şekilde sürekli güneş ışınlarına maruz kalması
  • Göz bozuklukları nedeniyle kısık bakmak
  • Gözlerin sık ovuşturulması
  • Alışkanlık haline getirilen düzensiz uyku
  • Sürekli mimik yapılması
  • Genetik faktörler
  • Uyurken çoğunlukla yüz üstü uzanmak
  • Göz alerjisi
  • Yeterince su içmemek

Göz Çevresi Kırışıklıklarının Oluşması Nasıl Engellenir?

İleri yaşlarda ortaya çıkan kırışıklıkların kaçınılmaz olduğu herkes tarafından bilinir. Bu yaşlarda oluşan göz çevresi kırışıklıkları, sadece bazı cerrahi operasyonlarla yok edilebiliyor.

Neyse ki genç yaşlarda önceden alınacak bazı tedbirler, göz çevresindeki deriyi güçlendirecek ve elastikiyetini daha zor kaybetmesine yardımcı olacaktır.

1 – Nem ihtiyacı karşılanan cildin zor kırışacağı unutulmamalıdır. Bu yüzden cildin nem ihtiyacını karşılayan maske ve kremler düzenli şekilde kullanılmalıdır.

2 – Güneşli havalarda dışarı çıkarken mutlaka UV filtre özelliği bulunan güneş gözlüklerini kullanılmalıdır.

3 – Güneş koruyucu kremler sadece yazın değil, güneş ışınlarına maruz kalınan her mevsim uygulanmalıdır.

4 – Cildin ihtiyacı olan nemi karşılayabilmek için her gün yeterli miktarda su tüketilmelidir. Bol su içmek cildi nemli tutar.

5 – Eğer lens veya gözlük kullanılıyorsa, göz kısmayı en aza indiren kaliteli ve ışığa uyumlu ürünler tercih edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ