MorTilki.Com

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir? Makyaj Fırçası Temizliğinin Püf Noktaları

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir? Makyaj Fırçası Temizliğinin Püf Noktaları

Makyaj sırasında kullanılan fırçaların belirli aralıklarla temizlenmesi, cildinizde oluşabilecek kızarıklık, alerji ve döküntü gibi sorunların önüne geçebilir. Ayrıca hassas bir malzemeden üretilen bu ürünleri düzenli şekilde temizleyerek, yıllarca bozulmadan kullanmanız mümkün.

Ciltte oluşan sivilcelerin önemli nedenlerden biride gözeneklere yerleşen bakterilerdir. Bu bakteriler genellikle hijyenik olmayan makyaj fırçalarından bulaşır. Bu nedenle fırçaların temizliğine dikkat etmeli, zararlı kimyasal maddeler içeren ürünlerle temizlemekten kaçınmalısınız. İşte makyaj fırçalarını temizlerken izlenmesi gereken adımlar ve püf noktaları…

Hangi Makyaj Fırçası Hangi Aralıklarla Temizlenmeli?

Makyaj yaparken birden fazla fırça kullanılır. Bu fırçalardan göz farı için kullanılanlar üç günde bir temizlenmeli, fondöten, allık ve kapatıcı gibi makyaj ürünlerini sürmek için kullanılan fırçalar ise haftada en az bir defa temizlenmelidir. Yapacağınız bu temizlik, cildinizi olası problemlerden koruyacaktır.

Ilık Su Kullanın

Oldukça hassas ve kolay zarar görebilen makyaj fırçaları, ılık su kullanılarak ve narin dokunuşlarla temizlenmelidir. Aksi taktirde fırçaların kılları dökülebilir ve yeni bir fırça almak zorunda kalabilirsiniz.

Hangi Temizleyicileri Kullanmalı?

Makyaj fırçalarını yıkarken, daha temiz olması için bulaşık deterjanı gibi içeriğinde sert kimyasallar barındıran temizleyicileri kullanmaktan kaçınmalısınız. Bebek şampuanı ve antibakteriyel sabun gibi hafif ürünleri tercih etmeniz tavsiye edilir.

Durularken Dikkatli Olun!

Makyaj fırçalarını durulama işlemi sırasında ılık su kullanmalı ve yıkama adımında kullandığınız ürünlerden tamamen arındığına dikkat etmelisiniz. Fırçaları iyice durulamadığınız taktirde, kalıntılar cilt problemlerine yol açabilir.

Kurulama İşlemi

Fırçaları kurutmadan önce bir kağıt havluyla nazik bir şekilde suyunu alın ve temiz bir bezin üzerine koyarak doğal yollarla kurmasını bekleyin. Makyaj fırçalarını kuruturken kesinlikle saç kurutma makinesiyle sıcak hava tutmayın. Bu hatalı işlem, fırçanın kıllarının temas ettiği bölgeyi ısıtarak dökülmesine neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ