MorTilki.Com

Sütyenler Sanıldığı Kadar Masum Değil! Sütyen Takmanın Zararları

Sütyenler Sanıldığı Kadar Masum Değil! Sütyen Takmanın Zararları

Tüm kadınların her gün rutin olarak taktığı, hatta bazı kadınların uyurken bile çıkarmak istemediği sütyenler aslında sanıldığı kadar masum olmayabilir. Sosyal normlar veya kendi alışkanlıklarımız bize günlük olarak sütyen takmamız gerektiğini söylüyor. Ancak konuyu irdeleyen araştırmacılar bu konuda bizimle aynı fikirde değil!

Sütyenlerin, sarkık göğüslerden cilt tahrişine ve hatta kan dolaşımını olumsuz etkilemeye kadar birçok zararı olduğunu biliyor muydunuz? Bazı ”marka” sütyenlere ödenen yüksek miktardaki paralar da cabası. Toparlayıcı sütyenler, balkonet sütyenler, straplez sütyenler, braletler ya da bandeau sütyenler… Siz hangisini kullanıyor olursanız olun, gün sonunda elinize geçen tek şey rahatsız geçirdiğiniz saatlerden fazlası olmayacaktır.

Nesiller boyunca, sütyen takmanın göğüslerdeki sarkmayı önlediği, bel ağrılarından kurtulmayı sağladığı ve dik durmaya yardımcı olduğu gibi onlarca yanlış bilgi öğretildi. Fransa Besancon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden bazı uzmanlar konuyu irdeleyerek, yaptıkları araştırmalar neticesinde tüm faydalarının şehir efsanesinden ibaret olduğunu kanıtladı. Sütyen takmanın zararlarını ve takmamanın avantajlarını içeren bir liste hazırladık…

Sütyenler Göğüs Altlarında Terlemeye Neden Olur

Sıcak yaz günleri güzeldir ancak göğüs altlarının terlemeye başladığı zamana kadar! Böylesi durumlarda sütyenler, göğüslerinizdeki terlemeyi katmerlendirerek daha rahatsız hissetmenize neden olur. Bunun yerine sütyen takmayarak cildinizin hava almasını ve göğüs altlarınızdaki terlemenin minimum seviyede olmasını sağlayabilirsiniz.

Sütyenler Göğüslerde Sivilce ve Akneye Zemin Hazırlar

Sıcak günlerde sütyenin altında ter ile birlikte kir de birikir. Cildin hassas olan bu bölgelerindeki terleme nemlenmeye ve dolayısıyla bakterilerin yaşamasına ideal bir ortam oluşturur. Bu sayede, kirli ve nemli bu hassas noktalarda akne ve sivilce için zemin hazırlanmış olur.

Sütyenler Göğüslerin Sarkmasına Neden Olur

Uzun yıllar boyunca, sütyenlerin göğüslerdeki sarkmaya engel olduğu konusunda bilgilendirilmiş olabilirsiniz. Ancak sizi temin ederim durum bunun tam tersi. Yapılan çalışmalar, sürekli sütyen kullanılmasıyla birlikte yer çekiminden mahrum bırakılan göğüslerin uzun vadede daha çok saktığını kanıtlıyor.

Sütyenler Şekil Bozukluğuna ve Göğüslerde Güç Kaybına Sebep Olur

Sütyen kullanılmaması durumunda, yapay bir destek olmadığı için memeler kendi kas dokusunu özgürce geliştirir. Sütyenler vücudun bu kas dokusunu tam olarak oluşturmasını uzun vadede engeller. Doğal olarak gelişimi yapay desteklerle engellenen göğüsler güçsüzleşir ve şekil bozuklukları meydana gelir.

Sütyenler Ekstra Masraf Demektir

Satılan çoğu sütyen pahalı. Popüler markaların üretip piyasaya sürdüğü sütyenler ise çok daha pahalı. Her kadının çekmecesinde onlarca farklı sütyen olduğunu hesaba katarsak uzun vadede fatura hayli kabarıyor. Faydaları ve zararları mukayese edildiğinde, sütyenlere para vermek ekstra ve gereksiz harcama yapmak demektir.

Sütyenler Kan Dolaşımını Olumsuz Etkiler

Sütyeniniz ne kadar pahalı ve kaliteli olursa olsun göğsünüzün çevresinde, omuzlarınızda ve sırtınızda baskı izlerine neden olur. Lastiklerin sebep olduğu bu baskı izleri kan dolaşımını olumsuz etkilediğinin bariz bir işaretidir. Kan dolaşımın yanı sıra vücuttaki lenfatik dolaşımı da sınırlayabilir. Lenf, vücuttaki bakteri, anormal hücre ve diğer maddelerin giderilmesine yardımcı önemli bir sıvıdır. Dolaşım sisteminin kusursuz işlemesi için kısıtlı sürelerde sütyen takmak hatta mümkünse hiç takmamak en iyisidir.

Sütyenler Rahatsız Hissettirir

Çoğu kadın uzun bir günün ardından sütyen çıkarmanın verdiği o rahatlık duygusunu yakınen bilir. Sütyenin çıkarılmasının ardından eşsiz bir rahatlama ve özgürlük duygusu yaşanır. Her kadının kullandığı sütyen farklı olsa da bu rahatlama duygusu değişmez. Sütyenlerin bu rahatsızlık verici yanı yaşam kalitenizi düşüren bir etkendir.

Sütyensiz bir hayat fikri çoğu kadına çılgınca gelebilir. Fakat sosyal baskılar ve kendimize koyduğumuz katı kuralları bir kenara bırktığımızda sütyensiz yaşamanın tadına paha biçilemez. Sütyeni tamamiyle hayatınızdan çıkarmak zor olabilir ancak olabildiğince az sürede bu ”kelepçeleri” takmak en iyisi olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ