MorTilki.Com

İnce Saç Tellerini Kalınlaştırıp Hacim Kazandırmak İçin Neler Yapılmalı?

İnce Saç Tellerini Kalınlaştırıp Hacim Kazandırmak İçin Neler Yapılmalı?

Saç tellerinizin kalınlığı, 20’li yaşların ortalarına geldiğinizde doğal olarak zayıflamaya başlar. Sigara içmek, yüksek ısı ve kimyasal işlemler istenmeyen değişiklikleri daha da belirgin hale getirebilir. Saçı kalıcı olarak kalınlaştırmak zordur ancak bu cansız, ince ve hacimsiz saçlarla bir ömür geçirmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Daha kalın ve hacimli saçlara kavuşmanın yolu öncelikle sağlıklı saç derisinden başlar. Saç dökülmesi, kepeklenme ve cansız saçların temel sebeplerinden biri seboreik dermatit ve türevi cilt hastalıklarıdır. Bu deri rahatsızlıkları ve saçlardaki yoğun kepek oluşumu saç köklerini olumsuz etkileyerek dökülmeye, kaşıntıya ve incelen saç tellerine neden olur.

Kalın telli, canlı ve hacimli saçlara kavuşmanızı sağlayabilecek, kendi deneyimlerimden oluşan önerilerin yer aldığı bir makale hazırladım. 6 kolay adımla saçlara hacim kazandırmanın yolları…

Doğru Şampuan Seçimi

Kalın ve hacimli saç telleri için ilk adım doğru şampuanı kullanmaktır. Kullandığınız şampuanın ”kalınlaştırıcı veya hacim kazandırıcı” özellikte olduğundan emin olun. Bununla birlikte bu şampuanların içeriğinde sülfat ve paraben olmamasına dikkat edin.

Diğer yandan kepek sorununuz varsa ve türlü şampuan denemelerine rağmen pul pul dökülen saç derisi sorununu çözemediyseniz Prozinc Şampuanı öneririm. ( Bu arada bu bir reklam değildir, kendim kullanıp faydasını gördüğüm için yazıyorum. Kullanıp kullanmamak size kalmış 🙂 ) Bildiğim kadarıyla Prozinc şampuanın iki ayrı çeşidi var. Biri kahverengi pakette ardıç katranı olan, diğeri ise mor kutulu olanı. İkisini de kullandım ancak ardıç katranı olanının kepek için pek işe yaradığını söyleyemeyeceğim. Bu yüzden mor kutulu olanını kullanmanızı tavsiye ederim. Küçük kutulu olanı eczanelerde 40 lira civarında. (Ekim 2019)

Doğru Saç Kesimi

Saçların çok uzun olması, daha sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Dahası, eğer saç telleriniz inceyse, çok uzun saçlar incecik bir ip gibi uzanarak cansız bir görünüm oluşturur. Bu sebeple, orta uzunlukta kesilen saçlar sizin için en ideal ölçülerdir. Diğer yandan 6 haftada bir kere saç uçlarınızdan az miktarda kırıkları aldırmanızı tavsiye ediyorum. Bu ucu ayrılan saç tellerinden kurtulmak, saçlarınızın kalınlaşmasına yardımcı olacaktır.

Saçlarınızı Çok Sık Yıkamayın

Ben saçlarımı haftada 2 ya da 3 kez yıkamayı tercih ediyorum. Çünkü saçların yağlanmaya da ihtiyacı vardır. Hergün yıkanan saçlar nemini yitirir, kurur ve daha cansız bir hale gelir. Her yıkamanın sonrasında yapılan sıcak saç düzleştirici maşa ve fön uygulamalardan bahsetmiyorum bile! Saçlarınızın az da olsa yağlanmasına izin vermek, yumuşamasını sağlar, kırılmayı minimumda tutar ve daha kolay şekillenir. Tüm bunlarla birlikte ince telli saçların kirli olduğu zamanlarda daha çok döküldüğünü de biliyorum. Bu yüzden saçları yıkama sıklığını dengede tutmak oldukça önemli.

Vitamin ve Mineral Alımına Dikkat Edin

Yediğimiz besinlerin saç sağlığı üzerindeki etkisi tartışılmaz bir konudur. A,C,D,E vitaminleri, Çinko, B Vitaminleri, Demir, Biotin, Protein ve Omega 3 yağ asitleri eksikliği saçların daha yavaş uzamasına ve hatta dökülmesine neden olabilir. Saçın yavaş uzaması, tellerin ince olması ve dökülmesi konusunda sorunlar yaşıyorsanız, bu vitamin ve mineralleri içeren besinleri yeteri kadar tükettiğinizden emin olun.

Doğal Ürün ve Maskelere Şans Verin

Zeytinyağı, süzme bal, badem yağı, hindistan cevizi yağı, yumurta, hint yağı, aloa vera gibi doğal ürünler ve yağlar saçlara harika katkıda bulunur. Bu ürünler ile hazırlayacağınız maskeler saçlarınızın hacim kazanmasına yardımcı olabilir.

Haftada 2 kere, 1 yemek kaşığı zeytinyağına aynı miktarda badem yağı ve süzme bal karıştarak saçlarıma sürüyor ve 20 dakika kadar bekletiyorum. Sonrasında her zaman yıkadığım gibi yıkıyorum. Bu maske ile saçlarım daha canlı bir görünüme kavuştu ve hacim kazandı diyebilirim. Siz de yukarıda saydığım ürünlerden elinizde bulunanlar ile çeşitli kombinler yaparak kendi saç maskenizi türetebilirsiniz. Bu maskeleri saçlarınıza uygularken ve şampuanla saçlarınızı yıkarken, parmak uçlarınızla saç derinize masaj yapmayı ihmal etmeyin. Bu masaj, kan dolaşımını hızlandıracak ve size sağlıklı saçlar için artı bir fayda sağlayacaktır.

Saçlarınızı Renklendirin

Bunun kulağa delice geldiğini biliyorum. Uzun vadede düşünüldüğü  zaman saç boyaları dahil tüm kimyasal içeren saç ürünlerinden uzak durmak en iyisidir. Ancak kısa vadede saçları boyatmak kalın saç tellerine kavuşmanız için geçici bir çözüm yolu olabilir. İster inanın ister inanmayın boyalı saçlar, boyasız saçlara göre daha kalındır. Çünkü saça uygulanan boyanın bir hacmi vardır. Saç teli üzerinde gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu hacim, binlerce boyalı saç telinin birleşmesiyle daha bariz belli olur.

Saç sorunları hiçbir sağlık sorunu yokken oluşabileceği gibi bazı durumlarda başka hastalıklar ve ilaçların yan etkileri nedeniyle de meydana gelebiliyor. Deri hastalıkları, kısa zamanda yüksek miktarda kilo kaybı, stres, yeterli ve dengeli beslenmemek, mineral ve vitamin eksikliği, tiroit hastalıkları, anemi, hormonel sorunlar ve sigara kullanımı saç sorunlarına neden olabilir. Böylesi bir sağlık sorununuz varsa, ilk önceliğiniz bu hastalığın tedavisi olmalıdır. Hoşça ve bizi takipte kalın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ