MorTilki.Com

Undercut Saç Kesimi Nedir? Erkekler İçin Undercut Saç Modelleri

Undercut Saç Kesimi Nedir? Erkekler İçin Undercut Saç Modelleri

Bir dönem siyah beyaz filmlerin başrol oyuncularında sıkça gördüğümüz undercut saç kesimi, yeniden popüler hale geldi! Uzun üst kısmıyla şık bir stil oluşturan undercut modelleri, yan ve arka kısımlardaki kısa kesimiyle tam bir rahatlık sunuyor. Dahası, kıvırcık, düz ve dalgalı gibi tüm saç tiplerine uyum sağlayarak erkeklerde havalı bir stil oluşturuyor.

Konusu 2. Dünya Savaşı’nın son aylarında geçen Fury isimli filmi izlediyseniz Brad Pitt‘in saç modelini hatırlıyor olmalısınız. Nitekim, 1940’lı yıllardan 70’lerin son çeyreğine kadar undercut saç kesimi dünya genelinde en trend saç modeliydi. Bir döneme damgasını vuran, üst kısmın uzun, arka ve yanların kısa olduğu bu model yeniden popüler hale geldi ancak birkaç bariz farkla! Klasik tarzdaki tek seçeneğin aksine, artık istediğiniz stilde undercut saç modelini tercih edebilme şansına sahipsiniz. Peki ama undercut saç kesimi tam olarak nedir?

İngilizce’de ”altında” veya ”altı” anlamına gelen under kelimesi ile ”kesmek” anlamına gelen cut kelimesinin birleşmesinden meydana gelen undercut sözcüğünü ”alttan kesilmiş kısım” olarak tercüme edebiliriz. Saç tıraşı söz konusu olduğunda undercut, yanların ve arka kısmın kısa, üst kısmın ise daha uzun olduğu modelleri ifade ediyor. Saçları seyrek olmayan tüm erkeklerin bu tıraşı tercih etmesi mümkün.

Undercut saç kesiminin ne olduğunu öğrendiğimize göre, şimdi de bu modellerin olduğu örnek görselleri inceleyelim ve saç tıraşında tercih edebileceğiniz undercut saç kesim modellerine göz atalım…

Saçlarınızın yan ve arka kısımlarını 3 numara kestirerek üst kısmı dilediğiniz uzunlukta bırakın. Uzun kısımlara saç köpüğü veya durulanmayan saç kremleriyle dalgalı bir görünüm kazandırın. Son olarak, kirli sakal ile undercut saç stilinizi tamamlayın.

Orta uzunluktaki saçlar için uygun olan bu model için favorilerinizin olduğu kulağınıza yakın bölgeleri 1 numara, yanları ve arka kısmı 3 numara ile kestirin. Benzer şekilde, sakalınızı da çeneye doğru daha uzun bırakın. Üst kısmı ise fön ile kabartarak geriye doğru tarayın.

Undercut saç tıraşının hem düz hem de dalgalı ve kıvırcık saçlar için ideal olduğundan bahsetmiştik. Eğer kıvırcık saçlarınız varsa, saçlarınızın yan kısmını 1 numaradan 5 numaraya kadar yukarı çıktıkça uzayan, katmanlı bir stilde kestirin. Uzun üst kısımları dağınık bir şekilde şekillendirip uzun sakallarınızla tarzınızı tamamlayın.

Undercut kesimi sonrası her zaman saçlarınızı geriye doğru şekillendirmek zorunda değilsiniz. Saçlarınızın üst kısmını kirpik hizasında kestirerek yana doğru tarayıp küt bir model oluşturabilirsiniz. Daha erkeksi bir görünüm için kirli sakalı es geçmeyin.

Klasikten uzak farklı bir model arıyorsanız o halde saçınızın arka veya yan kısmına tıraş makinesi ile farklı desenler oluşturulmasını isteyebilirsiniz. Birçok ünlü futbolcuda gördüğümüz bu stil, son yılların trendi haline geldi. Tam olarak nereye yaptıracağınız ise sizin zevkinize kalmış.

Eğer bir ofis çalışanı veya devlet memuruysanız daha muhafazakar tarzdaki undercut modellerini denemek isteyebilirsiniz. Her ne kadar klasik bir seçim olsa da oldukça havalı.

Undercut saç kesimi uzun sakallarla da tam uyum sağlar. Saçlarınızın tepe noktasını en az sakallarınız kadar uzatın ve fön makinesi ile kabartarak arkaya doğru tarayın. Ancak, sakal ve bıyık görünümüyle ters düşmemesi için saçlarınızı jöle ile yapıştırmayın.

Saçlarınızı makine ile kestirmekten hoşlanmayan biriyseniz o halde undercut kesimini makas ile yaptırmanız mümkün. Yan ve arka kısımları katmanlı bir şekilde kısadan uzuna doğru iyice kısalttırın. Üst kısımlara ise biraz saç köpüğü veya briyantin uygulayarak ıslak ve havalı bir görünüm oluşturun.

Yan ve üst nokta arasında herhangi katmanlı bir noktanın bulunmadığı bu model, düz saçları olan erkekler için ideal. Ancak, oldukça cüretkar bir tarz olduğunu bilmeniz gerekiyor. Herhangi bir resmi etkinliğe katılacaksanız sizin için uygun olmayabilir.

Çeşitli fotoğraf eklemeleri yaparak undercut saç kesimi hakkında bilgilendirme yapmaya çalıştık. Tüm bunlara rağmen aradığınız tarzı halen bulamadıysanız son olarak yazının devamındaki görsellere göz atmanızda fayda var. Aşağıdaki galeride onlarca farklı undercut saç modeli göreceksiniz. Size yakışan ve tarzınıza uygun bir model bulacağınıza eminim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ