MorTilki.Com

Kulak Kılları Nasıl Alınır? Kulak Kıllılığı Nedenleri ve Pratik Ev Çözümleri

Kulak Kılları Nasıl Alınır? Kulak Kıllılığı Nedenleri ve Pratik Ev Çözümleri

Kulak kılları çoğumuzun şikayetçi olduğu can sıkıcı bir durum. Ancak, avuç içleri, ayak tabanları ve dudaklar gibi birkaç nokta dışında cildimizin hemen her yerinin tüylenmeye müsait olduğunu düşündüğümüzde, kulak kıllarının aslında yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olduğunu görüyoruz. Peki ama bu konudaki tek suçlu yaşlılık mı? İşte, kulak kıllanması ve bu tüylerin alınması hakkında aydınlatıcı bir rehber…

Yakın tarihli araştırmalar, kadınların sakallı erkeklerden daha çok hoşlandığını gösteriyor. Bakınız: Sakallı erkekler daha mı çekici? Diğer yandan, sakal her ne kadar erkeklere ayrı bir hava katsa da kulak kılları için ne yazık ki aynısını söylemek pek mümkün değil. Kulak kılları tarih boyunca tüm toplumlarda itici olarak değerlendirildi ve alınması gerektiği genel kabul gördü. Eğer sizde kulak kıllarından bolca nasibini alan biriyseniz o halde tüyleri almak için biraz zaman ayırmanız gerekecek ancak öncesinde kulak kıllılığının nedenlerini ve bu konu hakkında neler yapabileceğinize dair birkaç bilgiye sahip olmanızda fayda var.

Kulak Kıllılığı Neden Olur?

Kulak kıllılığının nedenleri uzun yıllardır tartışılan bir konu. Araştırmacılar bunun Y kromozomları yoluyla genetik olarak nesilden nesile aktarılan bir özellik olduğunu düşünüyordu. Geçtiğimiz yıllarda açıklama yapan bilim insanları ise bunun tam olarak doğru olmadığını ve en önemli faktörün testosteron olduğunu iddia etti. Ayrıca, yetersiz beslenme ve bazı ilaçların yan etkisinin kulaklarda yoğun kıllanmaya neden olabileceği söylendi. Yinede bu konudaki tartışmalar nihai bir sonuca varmış değil çünkü modern bilimin henüz cevap veremediği bazı sorular var…

Ergenlik öncesi çocuklarda kulak kılı olmaması ve kadınlardan daha çok erkeklerde görülmesi nedeniyle kulak kıllılığının erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron yüzünden olduğunu savunanların sayısı hayli fazla. İşin tuhaf yanı ise 20’li yaşlardaki bir erkeğin, 50’li yaşlardaki bir erkeğe göre çok daha az kulak kıllarına sahip olması. Bu iki erkeğin testosteron seviyeleri mukayese edildiğinde, 20’li yaşlarda olanın açık ara önde olacağı su götürmez bir gerçek. Peki o halde yaşlı erkeklerin testosteronu düşük olmasına rağmen neden daha fazla kulak kıllarına sahipler?

Sonuç olarak modern bilim bunu henüz çözemedi ancak kesin olarak bildiğimiz birkaç şey var; yaşlandıkça kulaktaki kılların arttığı, erkeklerin binlerce yıldan beri kulak kıllarını aldığı ve bunun tıbbi açıdan sorun teşkil etmediği.

Kulak Kılları Nasıl Yok Edilir?

Uzayan kulak kıllarını almak zararsızdır ve birkaç farklı yöntemle yapılabilir. Bunlar, kulak ve burun kılı alma makinelerini kullanmak, kulak kıllarını yakmak, cımbızla çekmek, ağda yapmak, tüy dökücü krem kullanmak ve lazer epilasyon yaptırmaktır. Şimdi bu yöntemleri maddeler halinde listeleyerek artı ve eksilerine değinelim…

Kulak ve burun kılı alma makineleri: Daha önce burun kılları nasıl alınır? Sorusunu cevaplandırmış ve bu iş için özel üretilen şarjlı cihazların en güvenli seçeneklerden biri olduğunu söylemiştik. Bu makineler, burun ve kulak yatağına yerleştirmek için uygundur ve oldukça güvenlidir çünkü bıçakları metal bir muhafazanın arkasına konumlandırılmıştır. Bu sayede, olası kazalara karşı hassas yapıda olan cildinizi korur.

Kulak ve burun kılı makineleri çoğu teknoloji markette satılıyor. Fiyatları ise markasına göre 35 ila 100 lira arasında değişiyor. Kulak ve burun kıllarından şikayetçi biriyseniz bu cihazlardan bir tane edinmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. ”Kulak kılı almak için makineye para vermem” diyorsanız o halde aşağıdaki diğer çözümlere göz atmanız gerekecek.

Kulak kıllarını cımbızla çekmek: Kulak kıllarından kurtulmak söz konusu olduğunda en sık kullanılan yöntem cımbızdır. Dış kulağınızdaki kılları cımbızla çekerek temizlemeniz mümkün. Kılların yeniden çıkması ise 1 ila 4 hafta arasında değişir. Eğer bu yöntemle ilgileniyorsanız, cımbızı kulak deliğinizin derinliklerine asla sokmayın. Görünmeyen noktalardaki birkaç tüyü almak uğruna, duyma kaybı yaşamak istemezsiniz!

Cımbız yöntemi, daha az kulak kıllarına sahip kişiler için uygundur. Halı kıvamında, kulaklarından kıl fışkıran biriyseniz tek tek cımbızla koparmak sizin için zaman kaybı olabilir. Evet, bu aslında diğer bir yöntemin habercisi…

Kulak kıllarını ağdayla almak: Ağda, dış kulakta bulunan kılları almanın harika bir yoludur. Yalnızca dış kulak diyorum çünkü hassas yapıdaki iç kulağa giren sıcak ağdanın size vereceği zararı tahmin bile edemezsiniz! Bu nedenle, kulak kıllarınıza ağda yapmayı düşünüyorsanız bir yakınınızdan yardım almayı düşünmenizde fayda var.

Diğer yandan, bazı insanların kulakları ağdaya alerjik reaksiyon gösterebiliyor. Bunu aklınızda tutun ve eğer sizde bu kişilerden biriyseniz ağdayla boşunuza canınızı yakmayın. Evde deneyebileceğiniz başka seçenekleriniz var.

Kulak kılları için tüy dökücü krem kullanmak: Dış kulağınızdaki kıllardan kurtulmak için deneyebileceğiniz bir diğer çözüm yolu da tüy dökücü kremlerdir. Fakat bunu yaparken dikkatli olmanız şart. Nitekim, tüy dökücü kremler toksik ve yakıcı bileşenler ihtiva eder. Bu bileşenler kalın cilt üzerinde herhangi bir yan etki göstermese de burun deliği ve kulak kanalı gibi noktalarda ciddi sorunlara yol açabilir.

Ek olarak, bu kremleri dış kulağınızda kullanacak olsanız bile öncelikle elinizde veya kolunuzda küçük bir yama testi yapın. Eğer herhangi bir alerjik reaksiyon yaşamıyorsanız, diğer kulak kılı alma yöntemlerinizle rekabet edebilir demektir.

Kulak kıllarını yakmak: Aslında bu yönteme hepimiz berberlerden aşinayız. Ucuna pamuk sarılı bir tel parçası ispirtoya batırılır ve çakmakla alevlendirilerek kulak kılları yakılır. Sonrasında ise mekanı saran dayanılmaz kıl yanığı kokusu!

Kulak kıllarınızı yakmak size cazip geliyorsa bu yöntemi ayna karşısına geçerek evde deneyebilirsiniz. Tabii bunun için biraz el becerisi şart. Aksi halde, kulaklarınızda istenmeyen yanıklarla karşılaşabilirsiniz. Diğer yandan, kulak kıllarınızı almak için makasla kırpmayı deneyebilirsiniz ancak bu yöntem kılları kökünden almadığı için temiz bir sonuç ortaya çıkarmayacaktır.

Kulak kıllarına lazer epilasyon yaptırmak: Yukarıdaki yöntemlerin geçici çözüm olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğer sizin amacınız kulak kıllarından sonsuza dek kurtulmaksa o halde biraz para harcamanız gerekiyor. Ayrıca, kulağınızdaki kılların yoğunluğuna ve kalınlığına göre 4 ila 8 seans arasında gitmeniz gerekecek. İşin güzel yanı ise sonsuza dek kulak kıllarınıza elveda diyeceksiniz ve bir daha kulak kılı almakla uğraşmayacaksınız.

Sonuç:

Kulak kıllılığı kadınlardan daha çok erkeklerde görülen yaygın bir durumdur. Tam olarak nedeni bilinmese de genetik, testosteron hormonu, bazı ilaçların yan etkisi ve düzensiz beslenmenin bu konuda etken rol oynadığı düşünülmektedir. Ayrıca, ilerleyen yaşla birlikte birlikte doğal olarak kulakta çıkan kıllar fazlalaşır.

Kulak kıllarını (dış kulak) almak zararsızdır ve bunun için birkaç farklı yöntem uygulanabilir. Bunlar, kulak ve burun kılı alma makinelerini kullanmak, cımbızla çekmek, ağda yapmak, tüy dökücü krem kullanmak, kulak kıllarını yakmak ve lazer epilasyon yaptırmaktır. Kulak kıllarını azaltmak ve tamamiyle kurtulmak için ise tek seçenek lazer epilasyon yöntemidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ