MorTilki.Com

Sakalın Hızlı Uzaması İçin Ne Yapılır? Hızlı Sakal ve Bıyık Çıkarma Yolları

Sakalın Hızlı Uzaması İçin Ne Yapılır? Hızlı Sakal ve Bıyık Çıkarma Yolları

Dünyadaki birçok kültürde, erkeklerin güç sembolü gür sakal ve bıyıktır. Dahası, sakal erkeğin dış görünümünü tamamlayan adeta doğal bir makyajdır. Diğer yandan, ne yazık ki her erkeğin sakalı yeterince gür çıkmıyor ve geç uzayabiliyor. Çoğu erkek seyrek çıkan, düzensiz ve geç uzayan sakaldan şikayetçi. Eğer sizinde durumunuz buysa istediğiniz sakal ve bıyığa kavuşmak için deneyebileceğiniz birkaç çözüm önerimiz var.

Görkemli sakallara sahip olan çoğu erkek bu özelliklerini genetik olarak kazanıyor. Eğer aile geçmişinizdeki erkeklerin sakalları seyrekse bu konuda daha şanssızsınız diyebiliriz. Ancak iyi haber şu ki tamamiyle de çaresiz sayılmazsınız! Spor yayıp uykunuzu tam almaya ve testosteron seviyenizi artırıcı besinleri tüketmeye kadar yapabileceğiniz birçok çözüm yolu var. Fakat, tüm bunlardan önce sorunun ana kaynağını bilmeniz gerekir. Nitekim, problemi çözmek için öncelikle sorunun ne olduğunu tam olarak anlamak önemlidir.

Sakallarım Yavaş Uzuyor ve Seyrek Çıkıyor! Bunun Sebebi Ne Olabilir?

Sakal ve bıyıklarınızın yeterince gür çıkmadığından ve hızlı uzamadığından şikayetçiyseniz bunun birkaç olası sebebi vardır. Sorunun kaynağını bilmek, çözüm süresinde işinizi kolaylaştırır. Şimdi bu nedenlere göz atalım ve sonrasında sakalın çabuk uzaması için neler yapabileceğinize değinelim…

Yaşınız genç: Ergenlik sonrası çoğu delikanlı sakal ve bıyıklarının gür çıkması için sabırsızlanıyor. Öncelikle her şeyin bir zamanı olduğunu bilmelisiniz. Ergenlik döneminden 20’li yaşların ortalarına kadar olan süre boyunca sakallarınız seyrek çıkabilir veya çok yavaş uzayabilir. Bu yaşlarda genellikle çene bölgesinde sakal çıkar veya sakala göre bıyıklar daha yavaş uzar. İhtiyacınız olan tek şey biraz daha zaman!

Genetik faktörler: Sakallarınız yavaş uzuyor veya düzensiz bir şekilde seyrek çıkıyorsa bunun nedeni genetik olabilir. Aile geçmişinizdeki erkeklerin seyrek sakalları varsa muhtemelen sizin sakallarınızda benzer şekilde çıkacaktır. Babanızın sakalı, sizin sakalınızın nasıl olacağını belirleyebilir ancak unutmayın, anneannenizin dedesinin sakal özellikleri bile kalıtsal olarak size geçmiş olabilir.

Testosteron seviyeniz düşük: Sakal sorunu yaşayan çoğu erkek ne yazık ki bunun hormon seviyeleriyle alakalı olabileceğini bilmiyor. Sakal ve bıyık çıkması testosteron hormonuyla yakından ilgilidir. 19 ve 38 yaş arasındaki erkekler için normal testosteron aralığı desilitre başına 264 ila 916 nanogramdır (ng/dL). Olması gerekenden daha az testosteron ve dihidrotestosteron (DHT) seviyelerine sahipseniz sakallarınız olumsuz etkilenebilir.

Stresli bir yaşamınız var veya düzenli beslenmiyorsunuz: Saç, sakal ve bıyık söz konusu olduğunda stres bir katildir! Son yapılan araştırmalar, stresli bir yaşam sürdüren erkeklerin diğerlerine göre daha çok kellik problemi yaşadığını ortaya koyuyor. Sakallarınızın sağlıklı uzaması için ilk kurallardan biri mümkün olduğunca stresten uzak durmak ve sağlıklı beslenmektir. Nasıl beslenmeniz gerektiğine aşağıda detaylı şekilde değineceğiz…

Sakalın Hızlı Uzaması İçin Ne Yapabiliriz?

Sakalın yavaş uzama ve seyrek çıkma nedenlerini genel hatlarıyla öğrendiğimize göre şimdi de çözüm olarak neler yapabileceğimize bakalım. İşte hızlı sakal çıkması için dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası…

Düzenli spor yapın: ”Spor yapmanın sakal ve bıyıkla ne alakası var?” Dediğinizi duyar gibiyim. Ön yargılı olmadan önce yazının devamına göz gezdirin. Düzenli olarak egzersiz yapmak, saç ve sakal foliküllerini besleyen kan akışını iyileştirir. Dahası, sakal çıkmasında önemli rolü olan testosteron hormonunu artırmanın en iyi yollarından biri kuvvet antrenmanları yapmaktır. Unutmayın, saç ve sakal durumunuz vücudunuzun genel sağlığıyla yakından ilişkilidir!

Gerekli vitamin ve mineralleri alın: Sakal söz konusu olduğunda erkeklik hormonlarının önemli olduğundan bahsettik. Bu doğrultuda uygun şekilde beslenmeniz amacınıza ulaşmanızda en büyük yardımcınız olacaktır. Tavuk, somon, karaciğer, fındık, badem, yoğurt, süt, avokado ve A, B, C, D, E vitaminleri içeren meyve-sebzeler testosteron seviyenizi artıtır. Testosteron konusunda daha fazla bilgi için bakınız: Testosteron seviyesi nasıl yükseltilir?

Daha fazla su için ve sakallarınızı nemli tutun: Sadece hayati organlarınızın değil sakallarınız dahil tüm vücudunuzun suya ihtiyacı vardır. Mineraller, vitaminler ve protein kadar sakal uzaması için su da gereklidir. Yeterli miktarda su içmediğinizde, yüzünüzdeki kan akışı azalacak ve sakallarınız daha yavaş uzayacaktır.

Suyu içmek gibi sakalları yıkayarak nemli tutmakta önemlidir. Suyla fazla uğraştığınız günlerde tırnaklarınızın daha hızlı uzadığını ve sık duş aldığınız zamanlarda saçlarınızın hızlı uzadığını fark ettiniz mi? Durum sakalınız için de aynıdır. Günde en az 2 – 3 kez yüzünüzü yıkayın. Hem bu sayede sakal köklerinizdeki kiri ve yağı temizleyerek daha hızlı uzamalarını teşvik etmiş olacaksınız.

Uykunuzu tam alın: Düzenli ve kaliteli bir gece uykusu hem genel sağlık hem de saç-sakal ikilisi için önemlidir. Vücudunuzdaki testosteron hormonu öncelikle gece uykusu esnasında dağıtılmaya başlanır. Yeterince uyumamak bu süreci sekteye uğratır ve sakal gelişimini olumsuz yönde etkiler. Chicago Üniversitesi tarafından yapılan bilimsel bir çalışmada, uyku kısıtlaması yapılan erkek deneklerin testosteron seviyelerinde düşüş görüldü (Kaynak). Gür ve hızlı uzayan sakallar istiyorsanız vücudunuzun doğal döngüsüne müdahale etmeyin, uykunuzu tam alın!

Sigarayı acilen bırakın: Sigaranın zararları konusunda sayısız makale okuduğunuza ve onlarca video izlediğinize eminim. Merak etmeyin, bu yazıda sigaranın sağlığa zararlarını anlatmayacağız ancak yinede sakal ile alakalı birkaç detaya değinmemiz gerekiyor. Sigara, sakal köklerinde yeterince kan akışı olmasını engeller. Gayet iyi beslenseniz bile aldığınız vitamin ve minerallerden sakalınızın yararlanmasını önler. Bu da sakalınızın yavaş uzayacağı anlamına gelir. Dahası, inanması güç olsa da sakalı beyazlattığına dair birkaç araştırma var.

Sakal yağı ve serumlarını kullanmayı deneyin: Sakallarınızı yumuşak ve nemli tutmanız sakallarınızın çabuk uzamasını sağlar. Hızlı sakal uzattığını iddia eden birçok markanın olduğunu biliyorum. Marka konusunda herhangi bir öneride bulunmayacağım ancak satın almadan önce iyice araştırmanızda fayda var. Nitekim bu ürünlerin içinde gerçekten hiç işe yaramayanlar da var.

Ayrıca saçlarınız için kullandığınız şampuan ve saç kremlerinizi sakallarınız için de kullanabilirsiniz. Özellikle saç kremleri, sakal uzaması konusunda işinize yarayabilir.

Bitkisel ev çözümlerine şans verin: Ticari olarak satılan serum ve yağları satın almak istemiyorsanız o halde doğal ürünlerden yardım almayı deneyebilirsiniz. Zeytinyağı ve avokado yağı veya limon suyu + tarçın karışımı ya da kurutulmuş hardal yaprağı + amla yağı gibi bitkisel karışımları kullanabilirsiniz. Tabii tüm bunların klinik çalışmalara dayanmadığını bilmeniz gerekiyor.

Minoksidil (Rogaine): Saç çıkaran çeşitli ilaçların olduğunu daha önce duymuş olmalısınız. Bunlardan en meşhuru minoksidildir. Bu ilaçlar her ne kadar kafa derisindeki saçın çıkması ve saç tellerinin kalınlaşması için tasarlanmış olsalar da sakal için de kullananların olduğunu biliyoruz. Ancak bu tür ilaçları kullanmanızı asla tavsiye etmiyorum. Nitekim bu ilaçların şişkinlik, nefes darlığı, hızlı kalp atışı, göğüs ağrıları, kilo alımı ve ereksiyon güçlüğü gibi çeşitli yan etkileri var. Ayrıca kalıcı etkisi yok ve ilacın kullanımının kesilmesiyle her şey ilk başladığınız noktaya geri dönüyor. Bu nedenle, saç, sakal veya bıyık için yan etkileri olan ilaçları kullanmayın. Genel sağlığınızın, sakalınızdan çok daha önemli olduğunu unutmayın!

Sakal ektirmek: Sakal ektirmek, bu konuda yapabileceğiniz en uç nokta ve son çaredir. 30’lu yaşların üzerindeyseniz ve köselik şikayetleriniz varsa bu yöntemi düşünebilirsiniz. Ancak, öncelikle eksilerini ve artılarını düşünerek karar vermenizde fayda var. Sakal ekiminin maliyetini ve prosedürün güçlüğünü dikkate almanız gerekiyor.

Sonuç:

Sakalların uzama hızı veya sıklığı çoğu zaman genetiktir. Genlerinizi değiştiremezsiniz ancak bu konuda sakal çıkmasını teşvik edecek birkaç yaşam tarzı değişikliklerini uygulayabilirsiniz. Bunlar, gerekli besinleri alarak, spor yaparak ve uyuyarak testosteron seviyesini yükseltmeyi, sakal losyonlarını ve bitkisel ürünleri kullanmayı içerir.

Sakal çıkarmak için çeşitli ilaçları kullanmak mümkündür ancak bu ilaçların ciddi yan etkileri olduğu ve ilacın kullanımının sonlanmasıyla etkisinin geçeceği unutulmamalıdır. Ayrıca, hiçbir ilaç doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır!

Ayrıca, sıklıkla yüzü yıkamak, uykuyu iyi alarak vücudu dinlendirmek, bol su içmek, sigarayı bırakmak ve sık sakal tıraşı olmak işinize yarayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ