MorTilki.Com

Evde Sakal Tıraşı Nasıl Olunur? Jiletle Sakal Tıraşı Olmanın Püf Noktaları

Evde Sakal Tıraşı Nasıl Olunur? Jiletle Sakal Tıraşı Olmanın Püf Noktaları

Yakın tarihli bir araştırmaya göre 70 yıl yaşayan bir erkek, hayatı boyunca ortalama 3 Bin saatini (125 gün) tıraş olmakla geçiriyor. Buna rağmen, birçok erkek evde jiletle sakal tıraşı olma konusunda bilgi eksikliğine sahip. Sakal tıraşı olmak konusunda acemiyseniz yazımızın devamına göz atmanızda fayda var…

Yüzünüz, biriyle karşılaştığınızda ilk dikkat çeken bölgenizdir. Bir başka ifadeyle vücudunuzun ilk odak noktasıdır. Bu nedenle, bakımlı görünmek için kusursuz sakal tıraşı olmak önemli. Hiç şüphesiz, sakallardan kurtulmanın en kolay yolu bir kuaföre giderek, işi ustanın maharetli ellerine bırakmak. Peki ama sürekli berbere gitmek için zamanınız veya paranız yoksa ne yapacaksınız? Güzel haber, sinek kaydı sakal tıraşı olmak için her zaman berbere gitmenize gerek yok. Tabii evde sakal tıraşı olmak konusunda az da olsa tecrübe sahibiyseniz!

Evde sakal tıraşı olmak hemen her erkeğin kendi kendine öğrendiği bir sanattır ancak ne yazık ki bu konuda bilgi eksikliğine sahip olanların sayısı da azımsanacak miktarda değil. Jiletle sakal tıraşı olmak konusunda yeniyseniz ve bu konuda aklınızda soru işaretleri varsa sizin için geniş kapsamlı bir rehber hazırladık. Evde sakal tıraşı nasıl olunur? İşte yanıtı…

Sakalınız Çok Uzunsa Makineyle Kısaltın

Sakalınız ne kadar uzunsa jiletle tıraş olmanız o kadar zor olacaktır. Daha kolay bir tıraş için öncelikle pille veya elektrikle çalışan saç tıraş makineniz varsa sıfır numara ile sakallarınızı kesin. Makineniz yoksa makasla bile kısaltabilirsiniz. Bu aşamada özen göstermenize gerek yok. Önemli olan sakalınızın kaba kısmını kesmiş olmanız. Sakalınız zaten kısaysa bu aşamayı atlayın…

Yüzünüzü Yıkayın ve Tıraş Jeli veya Köpüğü Sürün

Sakal tıraşı için 90’lı yıllara kadar yalnızca fırça ile köpürtülen tıraş sabunları kullanılıyordu. (Şu an halen birçok berber kullanıyor) Sonrasında tıraş köpükleri çıktı ve son olarak tıraş jelleri. Aslına bakarsanız hangisini kullandığınızın pek önemi yok. İşin püf noktası, sakallarınızı köpükle iyice yumuşatmış olmanız. Ek olarak, duş sonrasında sakal tıraşı olmanızın işinizi kolaylaştıracağını belirtelim.

Kör Olmayan Bir Jiletle Tıraşa Başlayın

Sakal tıraşı olmak için birçok farklı tıraş bıçağı seçeneğimiz var. Eski usul yaprak jiletleri, plastik saplı tek kullanımlık jiletleri veya kaydırıcı özelliğe sahip çok jiletli tıraş başlıklarını (Mach3 vb. gibi) kullanabilirsiniz. Hatta yeni nesil tıraş bıçaklarının pilli versiyonu bile var. Hangisini kullanacağınızın önemi yok ancak tıraş bıçağınızın kör olmaması gerekiyor. Diğer yandan, yaprak jiletle tıraş olmak biraz tecrübe istiyor. Sakal tıraşında acemiyseniz, yeni nesil tıraş bıçaklarından vazgeçmeyin derim. Aksi halde, küçük kesikler kaçınılmaz olacaktır.

Tıraşa, favori olarak tabir edilen kulak hizasından başlayın ve ardından diğer yana geçin. Çene ve boyun kısmını en sona bırakın. Çene kısmındaki kıllar daha sert ve sıktır. Bu bölgeleri sona bırakarak tıraş köpüğünün kılları iyice yumuşatmasını sağlamış olursunuz. Ayrıca, yanaklarınızdaki küçük tüyleri almak için jilet kullanmayın. İlerleyen yıllarda pişman olursunuz demedi demeyin 🙂

Sakal tıraşı konusunda en çok merak edilen bir diğer detaya geçelim; hangi yöne tıraş olunur? Jiletle tıraş olurken en güvenli ve kolay seçenek kılların uzama yönüne doğrudur (Genellikle yukarıdan aşağı). Ancak, kılların uzama yönünün tersine tıraş olursanız daha pürüzsüz ve sinek kaydı bir cilde kavuşursunuz. Diğer yandan, küçük kesikler olabileceğinden ve cildi tahriş edebileceğinden ters yöne tıraş pek önerilmez. Seçim sizin!

Son olarak, favori boylarının aynı uzunlukta olup olmadığını kontrol edin ve elinizi yüzünüze sürerek, kıyıda köşede kalmış kesilmeyen kılları arayın. Son rötuşlar ile tıraşınızı tamamlayın.

Yüzünüzü Durulayın

Yüzünüzü yıkarken soğuk su kullanın. Soğuk su, olası kesiklerden oluşan kanamayı durdurmaya yardımcı olur.  Yüzünüzde küçük kesikler varsa minik bir peçete veya tuvalet kağıdını kesik olan noktaya yapıştırın. Son işlem olarak yüzünüze kolonya sürmeniz ve nemlendirmeniz faydanıza olacaktır. Sıradan kolonyalar yüksek alkol içeriği yüzünden tıraş sonrası yanmaya neden olur. Az miktarda tıraş kolonyası sürün ve ardından nemlendirici krem veya losyonları kullanın.

Jiletle Sakal Tıraşı Konusunda İpuçları

  • Yüzünüzde sivilce ve ben gibi çıkıntılar varsa bu noktaları tıraş ederken maksimum dikkat edin.
  • Yanağınızdaki tüyleri jiletle kesmeyin. Jiletle kesilen tüyler zamanlar kalınlaşır ve çoğalır.
  • Tıraş bıçağınızın kör olmadığından emin olun.
  • Jileti yüzünüze çok bastırmayın ve acele etmeyin.
  • Tıraş esnasında jiletin ağzında biriken kılları sık sık lavaboda su ile temizleyin.
  • İşiniz bitince, tıraş takımlarınızı lavabo üzerinde bırakmayın, temizleyip uygun bir yere kaldırın.
  • Jiletle tıraşının cildi tahriş ettiği ve nemsiz bıraktığı gerçeğini unutmayın. Mümkün olduğunca az sakal tıraşı olun veya jilet yerine 0 – 3 numara ile sakallarınızı kesin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ