MorTilki.Com

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir? Erkek Tipi Saç Kayıpları Önlenebilir mi?

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir? Erkek Tipi Saç Kayıpları Önlenebilir mi?

Erkeklerdeki saç kaybının en yaygın nedenlerinden biri erkek tipi saç dökülmesidir. Tıp dilinde androgenetik alopesi olarak tanımlanan bu saç kaybına, yaşın ilerlemesiyle birlikte hormon seviyelerinde meydana gelen değişiklikler neden olur. Dünya erkek nüfusunun yarısını etkileyen erkek tipi saç dökülmesi, aynı zamanda kadınlarda da görülebilir.

Saçlarınızı her yıkadığınızda su giderinin saç kıllarınızla tıkandığını görüyorsanız işler sizin için umutsuz görünebilir. Ancak emin olun bu konuda yalnız değilsiniz. Dünyadaki erkek nüfusunun yarısı erkek tipi saç dökülmesinden muzdarip. 20’li yaşlarda az miktarda başlayan dökülme, 15 ila 25 yıl boyunca devam eder. Bununla birlikte, bazı erkekler 5 yıldan daha az sürede saçlarını kaybeder. Sürecin ne kadar devam edeceğini tam olarak belirlemek imkansız olsa da erkek tipi saç dökülmesinin nedeni herkeste aynıdır; hormon seviyelerindeki değişiklikler.

MorTilki.Com ekibi olarak, kelliğin yaygın bir nedeni olan androgenetik alopesi hakkında bilgilendirme yaparak erkek tipi saç dökülmesi nedir? ve erkek tipi saç dökülmesini önlemek mümkün mü? Gibi sorulara cevap niteliğinde olacak bir makale hazırladık. Saç kaybı yaşayan ve bu konuda neler yapabileceğinizi merak eden biriyseniz yazımızın devamına göz atmanızda fayda var…

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Neden Olur?

Erkek veya kadın herkesin saçlarının bir büyüme döngüsü vardır. Erkek tipi saç dökülmesi başladığında ilk olarak bu büyüme döngüsü olması gerektiği gibi işlemez hale gelir. Saç folikülü küçülür, saç telleri incelir ve fazla uzamayan ince minik saçlar çıkmaya başlar. Sonuç olarak dökülme başlar ve kafanın ön veya tepe noktasında ciddi saç kayıplarıyla kellik başlar. Peki ama tüm bu sürecin sorumlusu ne?

Bu güne dek yapılan bilimsel araştırmalar, erkek tipi saç kaybının androjen ismi verilen (testosteron gibi) erkek cinsiyet hormonları ile alakalı olduğunu gösteriyor. Androjen hormonların saçların büyümesini düzenlemek dahil pek çok işlevi var. Yaş ilerledikçe söz konusu erkek cinsiyet hormonlarının seviyelerinde değişiklik meydana gelir. Bu değişiklik, erkek tipi saç dökülmesinde birincil suçludur.

Bir başka ifadeyle, ”erkek tipi saç dökülmesinin en yaygın nedeni erkek cinsiyet hormonlarına karşı vücudun daha hassas hale gelmesidir” diyebiliriz. Bu süreçten ne kadar süre ile ve ne kadar şiddetli etkileneceğiniz ise genetiktir. Aile geçmişinizde, genç yaşlarda ani saç dökülmesiyle kel kalan yakınlarınız varsa bu sürecin sizde de hızlı ilerlemesi muhtemeldir. Ayrıca, stres, kafa derisindeki mantar enfeksiyonları, vitamin eksiklikleri, tiroid problemleri ve bazı ilaçların yan etkileri saç dökülmesine neden olarak, ilk ciddi saç kaybından kelliğe kadar giden süreci hızlandırabilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedenleri

Erkek tipi saç dökülmesinin androjen hormonları seviyesindeki değişikliklere vücudun verdiği bir tepki olduğundan bahsettik. Bu sürecin hızını, şiddetini veya başlamasını belirleyen olası saç kaybı nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Başta demir olmak üzere çeşitli vitamin ve mineral eksiklikleri
 • Hastalık veya ameliyat sonrası kullanılan antikoagülanların (pıhtılaşma önleyici, kan inceltici ilaçlar) yan etkileri
 • A vitamini takviyeleri veya aşırı A vitamini
 • Diyabet ve lupus (kelebek hastalığı) gibi hastalıklar
 • Obezite
 • Prostat kanseri
 • Saç derisindeki mantar enfeksiyonları
 • Stres
 • Yetersiz beslenme
 • Sigara kullanımı
 • Genetik olarak yatkınlık

Erkek Tipi Saç Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapabilirim?

Herkes doğal bir süreç olarak saçlarını zamanla kaybeder ve yaşlandıkça saç tellerinin biraz incelmesi normaldir. Ancak gerçek şu ki, erkek tipi saç dökülmesi tamamen durdurulamayan genetik bir durumdur. Esasen bu tür saç kayıpları yaşanmaya başladığında ne yazık ki yapılabilecek çok az şey vardır.

Bu az sayıdaki seçenekler 2 farklı ilaç kullanımını içerir. İlaç kullanımıyla saç dökülmesi durdurulabilir veya nispeten saçların yeniden çıkması sağlanabilir. Ancak, burada önemli olan şey ilaç tedavisinin kesilmesinin ardından saç dökülmesinin devam edeceğinin, % 100 kesin sonuç vermeyebileceğinin ve bu ilaçların ciddi yan etkilerinin olabileceğinin bilinmesidir. Söz konusu ilaçlar aşağıdaki gibidir:

Minoksidil (Minoxidil & Rogaine): Minoksidil veya rogaine ilaçları köpük ve losyon olarak satıldığı gibi tablet versiyonu da bulunur. Erkek tipi saç dökülmesini durduran ve saçların yeniden çıkmasını sağlayan bir formüle sahiptir. Ancak, ilacın kullanımın sonlandırılmasıyla birlikte kısa zaman sonra saç dökülmeleri yeniden başlar. Ayrıca, bu ilacın ilk olarak tansiyon hastaları için üretildiğini ve tesadüf eseri saça olan bu etkilerinin keşfedildiğini bilmeniz gerekir. Kısacası, bu ilaçların asıl amacı kan basıncı anormalliklerini tedavi etmektir. Dahası, vücudun çeşitli noktalarında şişkinlik, nefes darlığı, hızlı kalp atışı, göğüs ağrıları, kilo alımı ve ereksiyon güçlüğü gibi çeşitli yan etkileri vardır.

Finasterid & Dutsterid (Propecia & Proscar): Finasterid ve Propecia reçete ile satılan oral yolla alınan ilaçlardır. Saç dökülmesine neden olan androjen erkeklik hormonunu baskılayarak dökülmeyi durdurur. İlacın kullanımının kesilmesiyle birlikte kısa süre sonra yeniden saçların dökülme süreci başlar. Erkesiyon güçlüğü, boşalırken ağrı, depresyon,  göğüslerde büyüme, yüz ve dudaklarda şişme, ciltte döküntü ve kaşıntı yaygın görülen yan etkileridir.

Ketokonazol ve Pyrithione Şampuanlar: % 2 Nizoral bulunan Ketokonazol şampuanlar ve Pyrithione çinko şampuanları erkek tipi saç dökülmesinde işe yarayabilir ancak minoxidil ve finasterid kadar etkili değillerdir. Diğer yandan, bu tür medikal şampuanların asıl amacının mantar enfeksiyonları olduğu unutulmamalıdır.

Önemli: MorTilki.Com hiçbir ilaç markasını veya türünü önermez, sponsor olmaz. Söz konusu ilaçlar doktor tavsiyesi veya reçetelemesi dışında kullanılmamalıdır. Yukarıda belirtilen ilaç tedavileri yalnızca bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Daha önce belirtildiği gibi erkek tipi saç dökülmesini durduran veya belirli süre yeniden saç çıkmasını sağlayan ilaçlar olsa da bu tedavilerin kesin çözüm olmadığını ve herkeste olumlu sonuç vermediğini bilmek önemlidir. Dahası, bu ilaçların ciddi yan etkileri vardır. Yapılacak en iyi şey düzenli beslenmek ve uzman bir doktora görünmektir. Doktorunuz saç dökülmesinin kesin nedenini belirlemek için kan testleri ve deri biyopsisi isteyebilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Kaş ve Kirpik Gibi Diğer Bölgeleri de Kapsar mı?

Androjenik alopesi olarak tanımlanan erkek tipi saç dökülmesi yalnızca saç derisindeki kılları kapsayan bir sorundur. Dökülme sonrası kafa üzerinde çoğunlukla ”M” şeklinde bir görüntü ortaya çıkar. Ayrıca kafanın tepe noktasında veya arkasındaki belirli bölgelerde dökülme yaşanabilir. Kaşlar, kirpikler, sakal, koltuk altı, genital bölge ve diğer bölgelerdeki kıllar bu dökülmeden etkilenmez.

Saçlarımın Dökülmesi Ne Kadar Sürecek?

Erkek tipi saç dökülmesi genellikle 20’li yaşların ortalarında başlar ve 15 ila 25 yıl boyunca sürebilir. Ancak, bazı kişilerde bu süreç daha hızlı işleyerek 5 yıl içinde kelliğe varan saç dökülmeleri tamamlanır. Androjenik alopesi nedeniyle saç dökülmesi yaşayan erkekler ortalama olarak 50’li yaşlara geldiğinde saçlarının büyük kısmını kaybetmiş olur.

Saçlarımın Dökülmesine Karşı Doğal Çözümler Var mı?

Saç dökülmesi onlarca farklı nedenden ötürü yaşanabilir ve bu nedenler belirlenmek suretiyle çeşitli önlemler alınabilir. Saç kaybının kesin nedenini öğrenmek için doktora görünmek ve gerekli testleri yaptırmak gerekir. Ancak, söz konusu erkek tipi saç dökülmesi ise ne yazık ki yapılabilecek pek bir şey yoktur.

Bu süreçte jöle, vax, biryantin ve fön kullanımından uzak durmak saç dökülme hızını yavaşlatabilir. Ayrıca, düzenli beslenmek, sigarayı bırakmak ve düzenli egzersiz yapmak saç dökülmesine karşı iyi gelen ve yapılması gereken ilk şeylerdir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Sonrası Saç Ektirebilirmiyim?

Saç ekimi görece pahalı bir seçenek olsa da saçların kalıcı olması ve doğal görünmesi nedeniyle en iyi yöntemlerden biridir. Erkek tipi saç dökülmesinin ardından saç ektirerek kalıcı saçlara kavuşmak mümkündür.

Sonuç:

Erkek tipi saç dökülmesi dünya genelinde erkek nüfusunun yarısını etkileyen yaygın bir sorundur. Ne yazık ki, % 100 olumlu sonuç veren bir tedavisi yoktur. Saç şekillendirme ürünlerini kullanmamak, spor yapmak, alkol ve sigarayı bırakmak, stesten uzak durmak saç dökülmesini yavaşlatabilir veya nispeten durdurabilir. Bunların dışında, ilaç tedavileri ile saç kaybının önlenmesi mümkündür ancak ilaçların yan etkileri olmakla birlikte bunlar kalıcı bir tedavi değildir.

Kel olmak, fiziki görünüşünüzde ciddi bir değişiklik olduğu anlamına gelir. Her insan bu yeni halini kolayca kabul edemez ve sonuç olarak endişe, depresyon, özgüven eksikliği ve çeşitli psikolojik sorunlar yaşanabilir. Peruk kullanmak, saçları kazıtmak veya saç ektirmek gibi farklı çözüm yolları düşünülebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ