MorTilki.Com

Saç Numaraları Kaç mm’dir? 1, 2, 3, 4 ve 5 Numara Saç Modelleri

Saç Numaraları Kaç mm’dir? 1, 2, 3, 4 ve 5 Numara Saç Modelleri

Daha az bakım gerektiren kısa saçlar, özellikle sıcak yaz aylarında tam bir rahatlık sunuyor. Ancak, her kısa saç modeli herkesin yüz tipine ne yazık ki uygun değil. Bu sebeple, kısa saç numaraları hakkında bilgi sahibi olarak uygun saç tıraşını yaptırmak önemli.

Makine ile saçlarınızı kısacık kestirmeden önce saç numaralarının anlamını biliyor olmanız yüz tipinize yakışan tıraşa karar vermeniz konusunda size yardımcı olur. Bu sayede, aklınızdaki kısa saç modelinin size yakışıp yakışmayacağını önceden tahmin edebilirsiniz. Örneğin, yuvarlak yüz hatlarınız varsa saçlarınızı olabildiğince kısa kestirmeniz mümkün ancak uzun yüz hatları olan biriyseniz saçlarınızı daha yüksek numaralarda kestirmeniz yerinde bir karar olacaktır. Peki ama bunu nasıl belirleyeceğiz? Hangi saç numarası ne kadar uzunlukta? Hep birlikte inceleyelim…

Saç Numaraları Neye Göre Belirlenir?

Saç kesim numaraları, elektrik veya pille çalışan tıraş makinelerine takılan sert plastik aparatların (tarakların) kalınlığını ifade eder. Bu aparatlar 1 ila 8 numara arasındadır (sıfırda aparat takılmaz) fakat bazı berberlerde 6, 7 ve 8 numara aparatlar bulunmayabiliyor. Tahmin edeceğiniz üzere 0 (sıfır) en kısa, 8 ise en uzundur.

Saçın uzunluğunu belirlemek için tıraş makinelerine takılan bu koruyucuların kalınlığı inç uzunluk birimine göre belirlenir (1 inç: 2,54 cm’dir. 1 numara saç tıraşı 1/8 inç’tir). Ancak bu birim ülkemizde pek kullanılmadığından mm (milimetre) cinsinden sınıflandırılır. Kafa karışıklığı olmaması açısından saç numaralarını biz de mm cinsinden anlatmaya çalışacağız. Şimdi, numaralara göre saç modellerini ve hangi numaranın kaç mm olduğunu örnek görsellerle açıklayalım…

0 (Sıfır) Numara Saç Modeli Tıraş Kesim Örneği

0 (sıfır) numarada makineye ek bir aparat takılmaksızın direkt olarak saçlar kesilir. Sıfır numara saç, elde edebileceğiniz en kısa saç modelidir (Tabii ustura ile saçlarınızı kazıtmayı düşünmüyorsanız). Genellikle, jiletle sakal tıraşı olmak istemeyen ve ense kıllarının usturayla alınmasını istemeyen erkeklerin tercih ettiği numaradır.

1 Numara Saç Modeli Tıraş Kesim Örneği

1 numara saç 3 mm’dir. Sıfır numaradan daha uzun olsa da kafa derisini gösterir. Eğer kafa derinizin görünmesini istemiyorsanız veya güneşin direkt kafanıza gelmesinden endişe duyuyorsanız daha uzun numaraları tercih etmelisiniz.

2 Numara Saç Modeli Tıraş Kesim Örneği

2 numara saç 6 mm’dir. Saç tellerinizin inceliğine, kalınlığına ve sıklığına bağlı olarak kafa deriniz görünebilir veya görünmeyebilir. Özellikle kalın saç telleri olan biriyseniz ve saçlarınızı kısa kestirmek istiyorsanız 2 numara sizin için ideal bir saç tıraşı olacaktır.

3 Numara Saç Modeli Tıraş Kesim Örneği

3 numara saç 9 mm’dir. Makine ile kısa saç kestirme konusunda en popüler olan 3 numaradır. Halk arasında asker tıraşı olarak da bilinir. Kafa derisini göstermez ve bakım gerektirmez. Saçların yan ve arka kısmı daha düşük numaralar ile iyice kısaltılıp farklı modeller oluşturulabilir.

4 Numara Saç Modeli Tıraş Kesim Örneği

4 numara saç 12 mm’dir. 4 numara saç modelleri, çok kısa ve görece uzun aralığında olan muhafazakar saç tıraşlarıdır. Hem kalın hem de ince telli saçları olanlar için idealdir. 12 mm boydaki 4 numara saçları taramak her ne kadar mümkün olsa da şekil verilmesi pek mümkün değildir.

5 Numara Saç Modeli Tıraş Kesim Örneği

5 numara saç 15 mm’dir. 5 numara saçlara istenildiği gibi olmasa da nispeten şekil vermek mümkündür. 15 mm’den daha uzun sakallarla birlikte güzel bir model oluşturulabilir. Ayrıca, son dönemde birçok erkek ünlü 5 numara saç tıraşını tercih etmekte.

6 Numara Saç Modeli Tıraş Kesim Örneği

6 numara saç 18 mm’dir. Bu saç tıraşında saçlar taranabilir ve rahatlıkla şekil verilebilir. Halk arasında subay tıraşı olarak bilinen saç kesimine yaklaşık bir uzunluğa sahiptir. Yuvarlak kafa yapısına sahip olan erkeklerin tercih edebileceği gibi özellikle dikdörtgen ve üçgen yüz hatlarına sahip erkekler de tercih edebilir.

7 Numara Saç Modeli Tıraş Kesim Örneği

7 numara saç 22 mm’dir. 2 cm’in üzerinde olan bu saç modeli aslında makas tıraşı boyundadır ancak makine ile daha zahmetsizce kesilebilir. Diğer yandan, 6, 7 ve 8 numara tıraş makinesi aparatları çoğu kuaförde bulunmaz. Bunun yerine makası tercih ederler.

8 Numara Saç Modeli Tıraş Kesim Örneği

8 numara saç 25 mm’dir. Başka bir ifadeyle 8 numara saç 1 inç uzunluğundadır. Tam olarak 2.54 cm’dir. Çoğu berber bu uzunluğu makine yerine makasla keserek elde eder. Fön çekilebilir, şekil verilebilir ve hatta boyanabilir.

1 Ay Boyunca Saçlarım Ne Kadar Uzar?

Saçlarını kısa kestiren çoğu insan sonrasında pişman olabiliyor ve saçlarının ne zaman eski haline geleceğini düşünüyor. Sağlıklı bir insanın saçı ortalama olarak bir ayda 1,25 cm (yılda yaklaşık 15 cm) uzar. Tabii bu rakamlar ortalamadır. Beslenme şeklinize, su ile saçlarınızın temasına ve genetik yapınıza göre artıp azalabilir. Bu ortalama değerler doğrultusunda bir örnek verecek olursak, saçlarınızı 1 numaraya kestirdiyseniz, 1 ay sonra 16 mm (yaklaşık bir buçuk cm & 5 numara) uzunluğunda saçlarınız olacak demektir.

Erkeklerde Kısa Saç En Çok Kimlere Yakışır?

Kısa saç, doğası gereği çoğu erkeğin yüz tipine uyumludur ancak yüz veya kafa şekline göre saç kesimi yapmak da önemlidir. Örneğin, yuvarlak kafa yapısına sahip erkekler 0 ila 4 numara arasında saçlarını kestirebilir. Diğer yandan, üçgen ve dikdörtgen gibi daha uzun yüz hatlarına sahip olan erkeklere ise çok kısa saç önerilmez. Bununla birlikte, 5 ila 8 numara gibi görece daha uzun olan kısa saç modellerini tercih edebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ismail dedi ki:

    çok aydınlatıcı bir yazı teşekkürler

BİR YORUM YAZ