Mortilki

Gözü Yormayan ve Dinlendiren Renkler Nelerdir?

Gözü Yormayan ve Dinlendiren Renkler Nelerdir?

Çimlerin üzerinde yatıp mavi gökyüzünü izlerken veya sahilde masmavi denizi seyrederken içinde bulunduğunuz ruh halini düşünün. Şimdi de duvarları siyaha boyanmış bir evde olduğunuzu hayal edin. Renkler psikolojinize olumlu veya olumsuz etki etmekle kalmaz aynı zamanda dinlenmenize veya yorgun hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle, dekorasyonda renk seçimi önemli bir konudur.

Bilim insanları bazı renklerin insan psikolojisi üzerinde önemli rol oynadığını söylüyor. Siz farkında olmasanız bile ev dekorasyonunda yoğun olarak kullandığınız bazı renkler ve duvar boyaları sizi daha stresli hale getirebilir. Örneğin, kırmızı ve kırmızı tonları stres tepkinizi tetikleyerek sizi endişeli bir ruh hali içine sokarken, yeşil ve mavi gibi renklerin yumuşak tonları sizi daha dingin hissettirebilir. Bu nedenle, amacınız rahatlamaksa göz yormayan ve dinlendiren renkleri tercih etmeniz iyi bir fikirdir.

Mavi ve Yeşil

Psikologlar, tasarımcılar, iç mimarlar, reklamcılar ve feng shui (feng şui) uzmanları en rahatlatıcı iki rengin mavi ve yeşil olduğu konusunda hemfikir. Mavi veya yeşilin tonları her zaman sakinleştirici etki yaratır. Mavilerin özellikle evde dingin bir his yaratmak için mükemmel bir rahatlatıcı etkisi olduğu bilinir. Bu renklerin farklı tonları, özellikle hastanelerin bekleme salonları, psikiyatri koğuşları, bazı hapishane hücreleri ve test merkezleri gibi insanların gergin olabileceği yerlerde sinirleri yatıştırmak ve sert duyguları hafifletmek için kullanılır.

Ayrıca, sürücülerin gözlerini yormamak için trafik levhalarında yeşil veya mavi renk kullanılır. Yeşil ve mavi zemin üzerindeki yazıları okumak daha az göz yorucudur ve karakterleri kolayca seçmek için uygun ortam oluşturur. Ek olarak, cerrah kıyafetlerinin ve hasta üzerine örtülen örtülerin genellikle yeşil renk olmasının nedeni de yeşilin dikkat dağıtmayı önleyici ve sakinleştirici etkisi olmasıdır.

Elbette, trafik levhalarındaki gibi mavi ve yeşili direkt olarak duvarlarda kullanmak cazip gelmeyebilir. Alternatif olarak mavi ve yeşilin iç mekana ferahlık sağlayabilen daha yumuşak tonlardaki duvar boyalarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca, dekorasyonunuzu bu renklerdeki ev eşyalarıyla tamamlayıp rahatlatıcı bir iç mekan oluşturmanız mümkün.

Pembe

Pembe renkli bir dekor çoğunlukla kız çocuk odalarıyla özdeşleştirilir. Bununla birlikte pembenin huzur, barış ve sakinliği teşvik eden etkisi vardır. Feng Shui öğretisine göre (doğada var olan yaşam enerjisini, iç mekanlarda harekete geçirme yöntemlerini gösteren eski bir Çin öğretisi) pembe renk odalarda huzur ortamı oluşturuyor.

Çok parlak ve canlı versiyonları olduğu için pembeyi sakinleştirici bir renk olarak düşünmeyebilirsiniz. Ancak, yumuşak bir pastel pembe, evinize huzur ve sakinlik unsuru getirebilir. Doğru pembe renk seçerken yumuşak ve hafif tonları düşünün.

Beyaz

Tavan boyalarının ve gelinliklerin neden beyaz olduğunu hiç düşündünüz mü? Beyaz saflığı ve masumiyeti ifade ettiği gibi kullanıldığı ortamı aydınlatan iç açıcı özelliğiyle de meşhurdur. Beyaz renk stres seviyenizi azaltarak sizi rahatlatır.

Diğer yandan, az ışık alan karanlık iç mekanlar gibi beyaz rengin parlak doğası da bazı durumlarda göz yorucu olabilir. Ayrıca, evinizi bir klinik havasına sokmak istemezsiniz. Bu nedenle, duvarlarınızı beyaza boyamaya karar vermeden önce, sakız beyazı gibi hafif kırık beyaz tonlarını değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Sarı

Kendinizi sürekli bitkin ve kırgın hissediyorsanız sarı rengin enerji dolu etkisinden yararlanabilirsiniz. Sarı rengin uyarıcı bir etkisi var ancak sarının çok parlak tonları gözlerinizi yorarak ters etki yapabilir.

Gözünüzü yormayan rahatlatıcı ve aynı zamanda enerjik bir iç mekan arayışındaysanız sarının pastel tonlarıyla gidin. Doğru sarı tonunu bulmanız, papatyalarla dolu bir kır ortamındaki dinginliği ve enerjiyi sağlayabilir.

Menekşe

Menekşe mavi bir tabana sahiptir ve bu nedenle bu rengin de oldukça sakinleştirici olduğu mantıklıdır. Yumuşak bir menekşe veya leylak tonu denge ve iç huzuru getirebilir. Aslında, menekşe rengin yoğun olduğu ortamlarda meditasyon yapmanın daha kolay olduğu söylenir. Evinizin duvarlarını menekşe rengine boyamanın sizin için fazla uçuk olduğunu düşünüyorsanız, bu renkteki süs eşyalarına ve aksesuarlara daha fazla yer açmayı düşünün. Bir menekşe tonu seçerken, içinde çok fazla siyah olmayan yumuşak bir şey arayın.

Yukarıda saydığımız dinlendirici etkiye sahip renklerin dışında açık gri, mor ve bronz gibi huzur veren diğer renklerin farklı tonlarını da kullanabilirsiniz. Ancak, iç mekanlarda her zaman sevdiğiniz renge yoğunlaşmaya özen gösterin. Evinizde veya iş yerinizde yoğun olarak kullandığınız herhangi bir renk gözünüzü yormasa ve dinlendirici olsa bile sevmiyorsanız bir anlamı yoktur. Bir rengin psikolojiniz üzerindeki olumlu etkisini görebilmeniz için öncelikle o rengi seviyor olmanız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ