Mortilki

Kozalak Boyama Nasıl Yapılır?

Kozalak Boyama Nasıl Yapılır?

Boş zamanlarınızda evde yapılabilecek hobi arayışındaysanız sizin için güzel bir fikrimiz var! Evet, kozalak boyamadan bahsediyoruz. Kozalak boyama, hem stres atmanın hem de dekoratif ev süsleri yapmanın harika bir yoludur. Dahası, çam kozalakları tamamiyle ücretsizdir ve ressam edasında el beceresine sahip olmanız gerekmez.

Çam kozalaklarını boyamak, hem yetişkinler hem de çocuklar için eğlenceli bir iştir. Stres atmanın harika bir yolu olan bu keyifli etkinlik, kozalakları doğadan temin edebildiğiniz için ücretsizdir ve bu nedenle bütçe dostudur! Sonuç olarak, düşük maliyetle biraz ‘kafa dağıtmanın’, ev dekoru için süs yapmanın, el işi hediyeler oluşturmanın, çocuklarla güzel vakit geçirmenin ve hatta okul öncesi çocukların motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmanın en keyifli yoludur kozalak boyamak. Öyleyse, hiç zaman kaybetmeden yürüyüş parkurunuza veya arka bahçenize giderek doğanın en güzel eserlerinden biri olan çam kozalaklarını toplamaya başlayın!

Kozalak Hangi Boya ile Boyanır?

Çam kozalaklarını, kapı süsünden minyatür bebeklere kadar birçok farklı dekoratif amaç için kullanmanız mümkün. Ancak kabul edelim, onları ilk topladığımızda donuk kahverengi haliyle pekte hoş görünmüyorlar. Neyse ki, bu sıradan kozalakları boyayarak daha ışıltılı hale getirmenin birkaç kolay yolu var.

Bunlardan ilki ve en zahmetsiz olanı bir boya kutusuna kozalakları daldırıp çıkarmak. İkincisi ise fırçayla boyamak. Son olarak bir diğer seçeneğiniz fısfıs sprey boyaları kullanmak. Kullanacağınız boyanın türüne gelince, geniş yelpazede pek çok alternatife sahipsiniz. Yağlı boyalar, guaj boyalar, akrilik boyalar ve hatta sulu boyalar bu iş için kullanılabilir. Boyaya para harcamak istemiyorsanız, elinizde olan malzemelerle çalışın, sorun değil. Ancak, bu aktiviteyi çocuğunuzla birlikte yapacaksanız, su bazlı akrilik boyaları veya sulu boyaları tercih etmek isteyebilirsiniz.

Boyama Öncesi Kozalakların Temizliği

Çam kozalaklarını hangi yöntemle boyayacak olursanız olun, onları eve getirdiğinizde kısa bir temizlik aşamasından geçirmenizde fayda var. Aralarında haşerelerin gizlendiği kozalaklarla çalışmak istemezsiniz. Ayrıca, üzeri tozlu ve kirli bir kozalağın üzerine yapılan boya pürüzlü görünür.

Öncelikle, kozalaklarınızı sudan geçirin ve pusuya yatmış haşereleri ısıyla yok etmek için tepsiye dizip fırına sürün. Fırını 200 dereceden daha düşük bir sıcaklığa ayarlayın ve yanmamaları için arada bir kozalakları ters çevirin. Bu esnada kozalaklarınız ısı nedeniyle açılarak daha güzel hale gelecekler. Fırın sıcaklığına ve kozalakların nem seviyesine bağlı olduğu için bu işlemin tam bir zamanlaması yok. Öte yandan, fırınlama ile uğraşmak istemiyorsanız bu aşamayı atlayabilirsiniz. Yalnızca, kozalakları üzerindeki kir ve tozdan arındırdığınızdan emin olun.

Çam Kozalakları Nasıl Boyanır?

Sıra geldi boyama işlemine! Öncelikle daldırma yönteminden bahsedelim. Bu yöntem oldukça basit olduğu kadar pratiktir. Ayrıca, kozalaklarınızın ”boyaya doymasını” sağlar ve daha canlı bir görünüm ortaya çıkar. Ek olarak, gözden kaçan boyanmamış nokta riski yoktur.

Kozalaklarınızı boyaya daldırmak için kıvrılabilen yumuşak tellere ihtiyacınız olacak. İnşaat tellerini veya dekoratif yapay çiçeklerde bulunan telleri bu iş için kullanabilirsiniz. Her kozalak için tel parçası kesin ve telin bir ucunu kozalağa sarın. Tutacağınız diğer ucunu kanca şeklinde bükün.

Kozalaklarınızı boyaya daldırın ve çıkarınca fazla boyanın süzülmesi için birkaç saniye havada bekletin. Kurumaları için ipe, ağaç dalına veya herhangi bir yere üzerindeki tel ile asın. Bu aşamada dokunmayın veya kurumaları için yere bırakmayın. Hava sıcaklığına göre boyanın kuruma süresi değişebilir. Bununla birlikte, akşamdan sabaha kadar bekletmek iyi bir fikirdir.

Daldırma yöntemi her ne kadar zahmetsiz ve kolay olsa da kozalağı yalnızca tek renge boyayabilme gibi bir dezavantajı var. Rengarenk kozalaklar için fırça kullanmak iyi bir fikirdir. Boya bulaşmasından endişe etmeyeceğiniz bir zemin malzemesi veya eski gazete üzerine kozalaklarınızı koyup istediğiniz renklerde boyayın.

Gökkuşağının renkleriyle dolu kozalaklarınızın kurumasını bekleyin ve istediğiniz dekor süslemesi için kullanın. Diğer yandan, boyama sonrasında kozalaklar görmek istediğiniz ışıltıya halen sahip değilse, şeffaf okul tutkallarından satın alıp fırçayla boyanmış kozalaklarınıza sürün ve üzerine sim serpiştirin.

Kozalak boyama konusunda bir diğer alternatifiniz ise sprey boya kullanmak. Ancak, bahçe veya balkon gibi bir açık alana sahipseniz bu yöntemi denemeyin. Zira, sprey boyanın kokusu ve havaya yayılan minik tozları odanızı berbat edebilir. Ek olarak, sprey boyalar diğerleri gibi verimli olmayabiliyor. Yine de bu yöntemde kararlıysanız, hırdavatçılardan veya el işi malzemesi satan dükkanlardan istediğiniz renk sprey boya satın alarak deneyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ