MorTilki.Com

Çatı Katı Nasıl Değerlendirilir? Çatı Katı Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Çatı Katı Nasıl Değerlendirilir? Çatı Katı Dekorasyonu İçin Pratik Fikirler

Çoğu evin çatı katı, toz ve örümcek ağlarıyla kaderine terk ediliyor veya depo, kiler gibi kullanılmayan eşyaları saklama yeri olarak görülüyor. Oysa ki çatı katı olan bir eviniz varsa, ev içi mekanınızı genişletmek, estetik tasarımlar yapmak ve kendi zevkiniz doğrultusunda harika bir eğlence alanı oluşturmak için elinizde mükemmel bir fırsat var demektir. Neden bu fırsattan yararlanarak daha eğlenceli ek bir alan oluşturmayasınız?

Evinizin çatı katını, kullanmadığınız eski eşyaların depolama alanı olarak görüyorsanız yanılıyorsunuz! Evinizdeki bu alandan istifade etmeniz için birçok farklı seçeneğiniz var. Öncelikli olarak yapacağınız ilk şey çatı katından nasıl yararlanmak istediğinize karar vermektir. İşte, karar vermenize yardımcı olabilecek birkaç pratik dekorasyon fikri…

Çatı katını farklı bir uyku bölmesi olarak dekore etmeyi daha önce hiç düşündünüz mü? Çatı katları, evin diğer kısımlarından izole ve daha sessiz alanlardır. Özellikle kalabalık ve gürültülü bir aileye sahipseniz, gündüz uykusu ve gün içinde dinlenme alanı olarak çatı katını değerlendirebilirsiniz. Ayrıca, misafirleriniz için de ek bir yatak odasına sahip olacaksınız. Neden olmasın?

Çatı katlarının tavan yüksekliğinin düşük ve içerisinin basık olmasına rağmen, evlerin en yüksek noktasında bulunması sebebiyle harika manzara izleme imkanı sunar. Bu da çatı katlarının ailenizle veya misafirlerinizle harika zaman geçirebileceğiniz eşsiz alanlar olduğu anlamına gelir. Basit bir koltuk takımı, küçük bir peluş halı ve birkaç sehpa ile çatı katını döşeyerek daha davetkar bir hale getirebilirsiniz.

Çatı katlarının evin diğer odalarından daha izole ve sessiz olduğuna değinmiştik. Bu sakin ortamı harika bir çalışma odasına, ev ofisine veya kütüphaneye çevirebilirsiniz. Bu ek odada, kitap okuyabilir, online işlerinizi yapabilir veya çocuğunuz dikkati dağılmadan ders çalışabilir. İhtiyacınız olan şeyler, kitap rafları, bir çalışma masası ve güzel bir aydınlatma. İşte hepsi bu kadar!

Çatı katınızı size özel bir hobi alanına dönüştürmeye ne dersiniz? Birkaç pratik düzenlemeyle çatı katını, müzik odasına, resim ya da ebruli yapabileceğiniz harika bir sanat galerisine veya saksı çiçeklerinizle dolu yemyeşil bir alana çevirebilirsiniz. Ne de olsa yaratıcı fikirler de sınır yok. Tek ihtiyacınız olan şey ilgi alanınızla alakalı birkaç düzenleme yapmak!

Apartman dairelerindeki yaygın sorunlardan biri, evde oynayan çocukların fazla ses yaparak alt komşuyu rahatsız ediyor olmaları. Çatı katını bir oyun alanına dönüştürerek hem bu sorundan kurtulmuş olursunuz hem de çocuğunuzun doyasıya eğleneceği güvenli bir alan tasarlamış olursunuz. Düşme kazalarına karşı yumuşak bir halı ve güvenlik için pencere korkuluğunun olması yeterli. Gerisi, sizin ve çocuğunuzun zevkine kalmış.

Yoğun iş temposu, ev işleri ve hayat koşturmacası nedeniyle çoğumuz spor salonlarına vakit ayıramıyoruz. İyi haber, evinizin çatı katı varsa spor salonunu ayağınıza getirebilirsiniz. İstediğiniz spor ekipmanlarını çatı katına yerleştirin ve daha keyifli bir egzersiz için ses sitemi veya bir Tv monte edin. Spor salonu oluşturmak size göre değilse, çatı katını yoga ve meditasyon alanı olarak kullanabilir veya kendinize özel bir dans stüdyosuna dönüştürebilirsiniz.

Çatı katını çocuğunuz için bir oyun alanına dönüştürebileceğinizden bahsetmiştik. Benzer şekilde, tüm aile bireyleriyle veya konuklarınızla güzel vakit geçirebileceğiniz, yetişkin oyun alanı da yapabilirsiniz. Bilardo masası, masa tenisi veya bir langırt sayesinde çatı katınız daha eğlenceli bir mekan haline gelebilir.

Çatı katınızı farklı şekillerde değerlendirmeniz konusunda size ilham olabilecek çeşitli önerilerde bulunduk. Daha fazla çatı katı dekorasyonu görsellerine göz atmak için örneklerin bulunduğu aşağıdaki galeriye tıklayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ