MorTilki.Com

Çocuk ve Bebek Odaları İçin Trend Halı Modelleri

Çocuk ve Bebek Odaları İçin Trend Halı Modelleri

Bebek ve çocuk odaları için en iyi zemin döşemesi halılardır çünkü henüz yürüme aşamasında olan bebeklere ve fazla hareketli olan afacan çocuklara yerde yumuşak bir koruma sağlar. Ayrıca, yeni tasarım halılar dekoratif olduğu kadar çocukların hayal gücünü geliştirip, gelişimleri üzerinde olumlu etkiye sahip olan modellere sahiptir.

Birkaç nedenden dolayı çocuk ve bebek odalarının en iyi yer döşemesi halılardır. Öncelikle, halılar zeminde yumuşak bir alan oluşturur. Bebekler emeklemeye başladığında dizlerini korumak için önemlidir ve bebek yürümeye henüz başlayan afacan bir çocuk olduğunda halılar kaçınılmaz olan düşme kazalarında yumuşak bir yastık görevi üstlenir. İkicisi, halılar oda içindeki gürültüyü azaltmanın kolay bir yoludur. Halısız bir odada oynayan veya ağlayan çocuğun sesi çok daha fazla yankılanır. Üçüncüsü ise zemin parke kaplama olsa bile halı olmayan odalar daha soğuk olur. Henüz gelişim aşamasında olan bebeğinizin soğuk bir odada kalmasını istemezsiniz.

Tüm bunlarla birlikte, herkesin aklına takılan ”Bebek ve çocuk odaları için en iyi halı türü hangisidir?” Sorusu oluyor. Bu soruyu cevaplandırmak için öncelikle çocuk odası halısının sahip olması gereken temel özelliklere bakalım. Ardından, çocuk odası ve bebek odası halı modellerini inceleyelim…

Yumuşaklık : Yukarıda da yazdığımız gibi halının en büyük avantajı diğer yer döşemelerine nazaran daha yumuşak yapıda olmasıdır. Tüm halılar yumuşak olsa da bazıları diğerinden daha yumuşaktır. Son yıllarda, halı endüstrisinde yumuşak liflerle yapılan üretim fazlalaştı. Bu sebeple, çocuk veya bebek odası için halı alacağınızda fazla zorlanacağınızı düşünmüyorum. Mağazada satıcı ile bu konuyu konuşmanızda fayda var.

Kolay Temizleniyor Olması : Aslında bunu söylemeye bile gerek yok. Tüm bebekler dağınıktır ve çocuklar afacandır. Bu sebeple halı üzerinde yiyecek – içecek lekeleri ve pastel gibi çeşitli boyaların lekeleriyle sıkça karşılaşmanız sürpriz olmayacaktır. Bazı halılardan lekeler kolayca çıkarken aynı leke bazı halılarda daha inatçı olabiliyor. Bebek odasına halı alırken bu öneriyi de göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Uçucu Organik Bileşik (VOC) İçermemesi : Daha önce hiç duydunuz mu bilmiyorum ama çoğu inşaat ve ev malzemesi, gaz şeklinde salınan kimyasallar olan uçucu organik bileşikleri içerir. Eminim kimse bu şekilde imal edilmiş bir halının çocuğunun odasında bulunmasını istemez. Ancak yine de her halının sağlığa zarar vereceğini düşünmek haksızlık olur. Sentetik yerine doğal ürünlerin kullanıldığı antibakteriyel halılarda VOC oranı daha düşüktür. Ayrıca bebeğiniz henüz doğmadan halısını almak iyi bir fikir. Bebek gelmeden odasına halıyı serin ve pencereleri açarak birkaç gün havalandırın.

Dayanıklılık : Aslına bakarsanız, evde trafiğin yoğun olduğu merdiven aralığı ve oturma odası gibi mekanlarda bulunan halılar kadar çocuk odası halılarının dayanıklılığı önemli değil. Fakat yinede seçtiğiniz halının dayanıklı ve kullanışlı olmasını istemeniz en doğal hakkınız. Çünkü halılar her zaman alınan bir şey değil ve çocuğunuz büyüyene kadar kullanmanız gerekecek.

Desen ve Motifler : Çocukların küçük şeylerle mutlu oldukları sır değil. Kız ve erkek çocuklara özel farklı model, renk ve tasarımlarda halılar var. Bu halılardan bir tane satın alarak onları mutlu edebilir ve dolayısıyla siz de mutlu olabilirsiniz. Halılar, ranzalar, perdeler vb. gibi çocuk odası ürünlerinin çocukların gelişimi üzerinde etkisi vardır. Bu bağlamda, dikkat etmeniz gereken şey çocuğunuzun yaşına uygun desen ve motifleri olan bir halı seçmeniz gerektiğidir.

Çocuk odası ve bebek odası için farklı tasarımları olan çeşitli halı modellerini derledik. Satın almadan önce aşağıdaki galeriye göz gezdirerek çocuk ve bebek odaları için trend halı modelleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ