MorTilki.Com

Çocuk Odaları İçin Tasarım Harikası Ranza Modelleri

Çocuk Odaları İçin Tasarım Harikası Ranza Modelleri

Yer tasarrufu amacıyla imal edilen ranzalar, yıllar içinde evrim geçirdi desek sanırım yanılmış olmayız. Çocuk odalarına renk katan yeni nesil ranzalar, prenses kalelerinden otobüslere ve hatta ahşap evlere kadar çeşitli kompleks tarzlarında üretiliyor. Sıradanlıktan uzak bu yataklar, çocuklara yalnızca uyku alanı sunmuyor aynı zamanda oyun oynayabilecekleri eğlenceli mekanlar oluşturuyor.

Birden fazla çocuğunuz varsa ve evinizde alan sorunu yaşıyorsanız, ranza gibi hem dekoratif hem de eğlenceli bir seçeneğe sahipsiniz. Diğer yandan evinizde geniş bir alana sahip olsanız bile, çocuklarınızın bu yatakları çok seveceğinden emin olabilirsiniz. Çünkü yeni nesil ranzalar çocuk odalarını eğlenceli anlar geçirebilecekleri kompleks yapılara dönüştürüyor.

Çocuklarınıza jest yapmak için bu ürünlerden bir tane satın alma düşünceniz varsa, aşağıdaki modelleri inceleyerek ilham alabilirsiniz. Kız ve erkek çocukları için yaratıcı fikirlerle tasarlanmış ranza modellerini sıraladık.

Ranzalar standart yatak ölçülerine göre yapılıyor ancak modeller söz konusu olduğunda ahşap ve metal olmak üzere binlerce farklı modeli görmek mümkün. Bu kadar fazla model arasında kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce çocuk odanızın dekoruyla tam uyum sağlayacak olanları değerlendirerek eleme yapmanızda fayda var.

Ranza tercihi yaparken dekorasyonun yanı sıra en önemli kriterlerden biri de çocuğunuzun yaşıyla ilgilidir. Çünkü, ranzalar yalnızca 6 yaşın üzerindeki çocuklar için uygundur. Özellikle küçük çocuklar, ranza merdivenine tırmanmayı çok eğlenceli bulur ve üst yatağı tercih etmek ister. 6 yaşından küçük çocukların motor becerileri %100 tamamlanmadığından, merdiven çıkmak onlar için tehlikelidir. Ayrıca, ranzanın yan korkulukları olmasına rağmen uyurken aşağı düşme ve korkuluğa sıkışma riskleri vardır.

Günümüzde çeşitli renk ve stillerde üretilen ranzalar daha büyük çocuklar için genç odası olarakta kullanılıyor. Ayrıca bu ürünlerin birçoğu istenildiği takdirde ayrılarak farklı iki yatak haline getirilebiliyor ve tam bir kurulum kolaylığı sunuluyor.

Ranzalar söz konusu olduğunda, kafanızda canlanan ilk seçenekler metalden oluşan askeri ranzalar olabilir. Bu doğrultuda, eminim çocuğunuzun merdiven çıkarken yaşayabileceği riskleri siz de aklınıza getirmişsinizdir. Neyse ki, zaman içinde ranzalar çok değişti.

Günüzümde imal edilen ranzaların özellikle merdiven aksamları tam bir tasarım harikası diyebiliriz. Güvenlik standartlarına uygun yan korkulukları ve daha yatay açıyla oluşturulmuş merdivenler, çocukların güvenliğini ön planda tutuyor. Tüm bunlarla birlikte yeniden hatırlatmakta fayda var. Eğer çocuğunuz 6 yaşından küçükse bu ürünler sizin için uygun olmayabilir.

Küçük evlerdeki yetersiz alan sorununu çözmek için ranzalardan daha iyi bir seçenek düşünülemez. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, bazı ranzalar duvardan duvara monte ediliyor ve toplamda 4 kişinin yatabilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca çoğu yeni nesil ranzaya, çocukların yatarken birbirleriyle sohbet edebilmeleri için ses sistemleri eklenmiş durumda.

Trenler, otobüsler ve kale mimarili ranzalar çocukların hem eğlenip hem de dinlenebileceği mekanları oluşturuyor. Bu tür ranzalar, çocukların kişiliklerini ifade etmelerine yardımcı olan harika komplekslerdir.

Ranzalar atık yalnızca çocuk odalarında değil, birçok kabin tatil köyünde de popülerlik kazanan yeni bir trend. Bu mekanlar her zaman sıkıcı yurt odalarının tasarımını taklit etmek zorunda değil. Tatil ruh halinizi yakalayan rahat ve eğlenceli bir havaya sahip olabiliyorlar.

Her geçen gün artan nüfusla birlikte talebi karşılamakta zorlanan tatil köylerinde, ranza trendini ilerleyen yıllarda daha sık göreceğimizi düşünüyorum. Özellikle ağaç ev konseptindeki mekanlara tam uyum sağladığını söylemeliyim.

Ranza seçimi yaparken kararsız kaldıysanız, aşağıdaki galeriye göz atmanızda fayda var. En yeni ranza modellerini derleyerek, ilham alabileceğinizi düşündüğümüz bir fotoğraf galerisi oluşturduk. Eminim içlerinde sizin ve çocuklarınızın hoşuna gidecek bir model bulacaksınızdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ